Premier Morawiecki spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Junckerem. „Najlepszą formą dialogu jest rozmowa, a nie dwa monologi”

Premier Morawiecki spotkał się z szefem Komisji Europejskiej Junckerem. „Najlepszą formą dialogu jest rozmowa, a nie dwa monologi”

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem i wiceszefem Komisji Europejskiej – Jean-Claudem Junckerem i Fransem Timmermansem zadeklarował chęć kontynuowania dialogu dotyczącego praworządności w Polsce. Wieczorem w Brukseli premier wraz z wiceszefem MSZ Konradem Szymańskim spotkali się z przewodniczącymi Komisji. Rozmowa trwała blisko trzy godziny.

„Najlepszą formą dialogu jest rozmowa, a nie dwa monologi” – zadeklarował na konferencji po spotkaniu polski premier. Dodał, że podczas spotkania przedstawił rys historyczny związany z reformą sądownictwa, a także intencje stojące za zmianami.

Mateusz Morawiecki powiedział, że intencją naszego kraju jest to, aby kompromisy w Unii Europejskiej odpowiadały interesom Polski. Premier dodał, że przedstawił szefowi Komisji Europejskiej intencje przeprowadzanej reformy wymiaru sprawiedliwości oraz jak ją postrzega strona polska. Chodzi o to, żeby system sądownictwa był sprawniejszy, bardziej sprawiedliwy, bardziej obiektywny.
„Chcemy całościowo zagwarantować, żeby system lepiej służył polskim obywatelom, firmom polskim i zagranicznym, bo i one mają czasami problemy z polskim wymiarem sprawiedliwości” – mówił po spotkaniu polski premier.

Polski premier powiedział, że Polska zamierza zebrać dane statystyczne, by udowodnić, że pomaga uciekinierom ze Wschodu, okazując w ten sposób solidarność. Kryzys migracyjny był kolejnym z tematów spotkania obu polityków. Bruksela zarzuca bowiem Warszawie brak solidarności w związku z odmową przyjmowania uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Premier powiedział, że Polska pomaga osobom, które uciekły z Ukrainy po rosyjskiej agresji. Dodał, że rząd musimy usprawnić identyfikację tych osób.

„Mamy ponad milion osób z Ukrainy, które są w ogromnej większości osobami migrującymi za pracą, ale nawet rygorystycznie podchodząc do danych statycznych, są to w dużych tysiącach liczone osoby z terenów wojny, bez dachu nad głową, typowi uciekinierzy z obszarów wschodniej Ukrainy” – powiedział premier.

Szef rządu dodał, że Polska będzie chciała lepiej prezentować statystyki i lepiej identyfikować uciekinierów ze Wschodu przedstawiając swoje racje w Brukseli. „Może uda nam się przekonać, że to jest też bardzo ważny wymiar solidarności, który w efektywny sposób realizujemy” – dodał premier Morawiecki.

Szef polskiego rządu powiedział też, że w przeszłości Polska pomagała w uciekinierom z Czeczenii. Dodał również, że reguły przyznawania azylu w naszym kraju są bardzo surowe stąd niewielka liczba zaakceptowanych wniosków i suche statystyki dają fałszywe obraz pomocy migracyjnej.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował podczas rozmowy z szefem Komisji Europejskiej o obronę polityki spójności w przyszłym budżecie Unii po 2020 roku. Przygotowania do negocjacji w tej sprawie były jednym z tematów rozmowy obu polityków w Brukseli. W nowej perspektywie finansowej ma być mniej pieniędzy, mają też być nowe priorytety, a ofiarą cięć może paść polityka spójności, której Polska jest obecnie największym beneficjentem.

„Jakkolwiek rozumiemy oczywiście nowe priorytety, takie jak bezpieczeństwo, innowacyjność, jak również zaadresowanie problemu migracji, to jednak też apelowaliśmy o to, żeby budżet jak najbardziej odzwierciedlał potrzeby krajów doganiających, zwłaszcza tych, które mają potrzeby w zakresie budowy infrastruktury, której ciągle brakuje” – powiedział szef polskiego rządu.
We wspólnym oświadczeniu Mateusz Morawiecki i Jean-Claude Juncker zadeklarowali, że w przyszłym miesiącu spotkają się ponownie, by kontynuować dyskusję. Ma ona dotyczyć między innymi praworządności. W przyszłym miesiącu odbędzie się unijny szczyt w Brukseli poświęcony budżetowi unijnemu po 2020 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./mile/kry

 

 

KOMUNIKAT KPRM:

Premier Morawiecki oraz Przewodniczący Juncker przeprowadzili dzisiaj wielowątkową i konstruktywną dyskusję. Spotkanie było kontynuacją dialogu rozpoczętego podczas pierwszej rozmowy Mateusza Morawieckiego i Jean-Claude Junckera, która odbyła się na marginesie posiedzenia Rady Europejskiej w grudniu ubiegłego roku.

W czasie dzisiejszego spotkania politycy omówili szeroki zakres spraw będących obiektem wspólnego zainteresowania, m. in. przyszłości Unii Europejskiej, pozycji Polski w UE, polityki unijnej w ramach rynku wewnętrznego, jednolitego rynku cyfrowego a także energii oraz migracji.

Premier Morawiecki i Przewodniczący Juncker mieli również okazję szczegółowo porozmawiać o kwestiach związanych z zasadami praworządności.

Politycy zgodzili się, że spotkają się ponownie, aby kontynuować dialog z zamiarem dokonania postępów do końca lutego.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze.

COMMENTS

WORDPRESS: 0