Premier Morawiecki ma dziś ogłosić nowy skład gabinetu. Koniec serialu „rekonstrukcja rządu”

Premier Morawiecki ma dziś ogłosić nowy skład gabinetu. Koniec serialu „rekonstrukcja rządu”

We wtorek, 9 stycznia, w południe poznamy skład nowego rządu premiera Morawieckiego – zapowiedziała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

Jeśli minister Kopcińska się nie pomyliła, to dziś wraz z odwołaniem, a potem powołaniem nowych ministrów, zakończy się trwający od kilku miesięcy serial pod tytułem „rekonstrukcja rządu”. Jak dotąd zmieniono tylko premiera, ustępująca Beata Szydło zamieniła się miejscami z Mateuszem Morawieckim. Następnie prezydent Duda powołał skład rządu identyczny jak pod dowództwem Szydło.

 

We wtorek mają jednak polecieć głowy. Już w poniedziałek wczesnym popołudniem Joanna Kopcińska informowała, że „właśnie trwa ustalanie szczegółów”. Media stołeczne zaś donosiły nieoficjalnie iż po południu zdymisjonowano minister cyfryzacji Annę Streżyńską oraz Witolda Waszczykowskiego, ministra spraw zagranicznych. O dymisji Waszczykowskiego, posła ziemi sieradzkiej i kandydata PiS na prezydenta Łodzi w 2010 r., mówiło się już po kilku miesiącach pracy rządu Szydło. Wytykano mu przeróżne wpadki, które miały irytować prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego: od zbyt wczesnego zaproszenia do polski ekspertów Komisji Weneckiej po niemoc w dekomunizowaniu korpusu dyplomatycznego. Wśród jego następców wymienia się m.in. Krzysztofa Szczerskiego, prezydenckiego ministra i szefa gabinetu prezydenta.

 

Sporo spekulacji nagromadziło się ostatnio także wokół Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej i posła wybranego w okręgu piotrkowskim. Według niektórych źródeł zostanie odwołany, a zastąpi go minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. Inne źródła podają, że dymisji Macierewicza należy spodziewać się najwcześniej w kwietniu, po zapowiadanej na ostatnią miesięcznicy smoleńskiej. Szef MON pozostaje w głębokim konflikcie z prezydentem Andrzejem Dudą, zwierzchnikiem sił zbrojnych. Stanowisko ministra środowiska stracić ma Jan Szyszko, a na jego miejsce szykowany jest Henryk Kowalczyk, minister – przewodniczący komitetu stałego Rady Ministrów.

 

Ministrem rozwoju regionalnego zostanie prawdopodobnie Jerzy Kwieciński, dotąd wiceminister (był pełnomocnikiem rządu ds. wystawy Expo w Łodzi – red.), a ministrem finansów Teresa Czerwińska, która jeszcze niedawno była wiceministrem nauki. Obie te funkcje – ministra finansów i rozwoju regionalnego – pełnił ostatnio Mateusz Morawiecki. Ministrem cyfryzacji ma z kolei zostać Piotr Nowak, dotychczas pracujący w resorcie finansów zaufany Morawieckiego. Jednak te zmiany nie muszą okazać się ostatnimi. W wieczornych serwisach mówiło się o wymianie aż dziesięciu ministrów.

Marcin Darda aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0