Premier M. Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentem USA

Premier M. Morawiecki rozmawiał z wiceprezydentem USA

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Mike’iem Pence’em. Rozmowa dotyczyła bieżącej współpracy dwustronnej, bezpieczeństwa energetycznego, w tym Nord Stream 2, współpracy wojskowej i przemysłów obronnych oraz współpracy gospodarczej.

„Wielkie dzięki za owocną rozmowę telefoniczną. Rozmawialiśmy o sojuszu USA – Polska, wspólnych projektach biznesowych, zakupach broni, bezpieczeństwie energetycznym i 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Panie Wiceprezydencie, do zobaczenia wkrótce w Polsce!” – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.
Kancelaria Premiera informuje w komunikacie, że wiceprezydent USA złożył gratulacje Mateuszowi Morawieckiemu w związku z objęciem przez niego urzędu premiera w imieniu prezydenta Donalda Trumpa i własnym. Przekazał również gratulacje z okazji z 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas rozmowy premier Mateusz Morawiecki wskazał na silne więzi łączące oba kraje. Wyraził nadzieję na utrzymanie dynamicznych kontaktów na najwyższym politycznym poziomie. Jak podkreślił premier Morawiecki, dla Polski kluczowe jest bezpieczeństwo, zarówno na poziomie obronnym, jak również bezpieczeństwo energetyczne. Szef polskiego rządu zaznaczył także, że amerykańska obecność militarna w regionie jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Europy i pokazuje transatlantycką jedność.
Kancelaria Premiera informuje, że Polska z zadowoleniem przyjmuje amerykańskie wsparcie między innymi w kwestii dostaw gazu do Polski, w tym poparcia dla projektu Baltic Pipe.
Wiceprezydent USA i premier Mateusz Morawiecki umówili się na rozmowy w Waszyngtonie. W najbliższym czasie zostaną ustalone szczegóły tego spotkania. Jednocześnie wiceprezydent Mike Pence przyjął zaproszenie do odwiedzenia Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/premier.gov.pl/dwi/dyd

COMMENTS

WORDPRESS: 0