14.4 C
Chicago
środa, 17 kwietnia, 2024

Premier M.Morawiecki o migracjach, Brexicie i sankcjach wobec Rosji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polskie stanowisko w sprawie migracji jest w Brukseli coraz lepiej słyszane. Europejscy przywódcy ponad 3 godziny rozmawiali wczoraj późnym wieczorem na ten temat.

Dyskusję na szczycie sprowokował szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który wypowiedział przeciwko obowiązkowemu przyjmowaniu uchodźców. W drodze powrotnej do kraju, na pokładzie samolotu Mateusz Morawiecki mówił, że Polska od dwóch lat podkreślała, iż przymusowa relokacja nie jest odpowiednim rozwiązaniem. „Należy się cieszyć, że przywożę takie też małe, może nie takie nawet małe, zielone światełko nadziei, że uda się ten węzeł gordyjski rozsupłać, ten nasz głos dobrze od dwóch lat słyszany zaczął się coraz lepiej przebijać” – powiedział premier.
Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie z faktu, że Rada Europejska podjęła decyzję o przejściu do drugiej fazy negocjacji w sprawie Brexitu. Zielone światło dla kolejnej fazy rozmów było możliwe, bo wcześniej Bruksela porozumiała się z Londynem w trzech kluczowych sprawach i od nich uzależniała pozytywną decyzję. Te sprawy to zagwarantowanie praw obywatelom Unii na Wyspach po Brexicie, zapewnienie, że Londyn będzie wpłacał składkę do obecnego, unijnego budżetu i potwierdzenie, że na razie nie będzie kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną. Premier Morawiecki podkreślał, że na tym etapie polskie interesy zostały zabezpieczone. Szef rządu mówił o atmosferze na sali, gdy przywódcy podsumowywali pierwszą fazę rozmów. „Byłem pierwszy raz na posiedzeniu Rady, ale dość nietypowo pozostałe kraje członkowskie wyrażały swoją radość, niektórzy przez klaskanie, inni przez stukanie w stół” – powiedział Mateusz Morawiecki.
Szef rządu mówił też o decyzji w sprawie utrzymania sankcji wobec Rosji. Podkreślał, że z wyjątkiem kilku mniejszych krajów z południa Europy, wszyscy rozumieją, że sankcje wobec Moskwy muszą zostać przedłużone. „One stanowią nie tylko element polityki nacisku na Rosję, ale również są pewnym symbolem, że Unia Europejska nie godzi się na aneksję Krymu, nie godzi się na wojnę we wschodniej części Ukrainy i dążymy do tego, żeby Porozumienia Mińskie były w pełni respektowane” – powiedział premier.
Mateusz Morawiecki wyraził zadowolenie z faktu inauguracji stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności. Podkreślił, że Polska chce wzmacniać siłę obronną Unii Europejskiej w pełnym porozumieniu z NATO.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sylwia Białek/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520