6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Premier Beata Szydło: reforma sądownictwa odpowiada na oczekiwania Polaków

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Beata Szydło w orędziu radiowo-telewizyjnym podkreśliła, że realizowana przez rząd reforma sądownictwa odpowiada na oczekiwania Polaków, którzy chcą, by sądy działały sprawnie i uczciwie.

Jak mówiła szefowa rządu, sędziowie muszą zostać poddani demokratycznej kontroli, tak jak to jest w Niemczech, Danii, Norwegii, Szwajcarii, Holandii czy Belgii. Premier powiedziała, że choć Temida jest ślepa, to w Polsce do tej pory miała ona zasłonięte tylko jedno oko – rzadko „widziała” przestępstwa popełniane przez silnych, a słabszych nie zawsze traktowała sprawiedliwie. Szefowa rządu zastrzegła przy tym, że większość sędziów pracuje uczciwie, a opinię o nich psują „liczne przykłady patologii w środowisku, które nie potrafiło się samooczyścić”.
Premier odniosła się także do protestów przeciwko ustawom reformującym sądownictwo. Beata Szydło powiedziała, że awantury wszczyna opozycja określająca się dziś jako totalna, i to mimo tego, że jeszcze w ubiegłej kadencji jej politycy przedstawiali się jako reprezentanci racjonalnej i niekonfliktowej strony sceny politycznej. „Gdy Polacy odsunęli ich od władzy, pokazali swoje prawdziwe oblicze. Anarchia, agresja, przepychanki i prowokacje zamiast merytorycznej debaty. To przejaw buty i oderwania się od problemów zwykłych obywateli” – mówiła.
Premier zapewniła jednak, że mimo protestów rząd nie cofnie się przed przeprowadzeniem zmian w wymiarze sprawiedliwości. Jak powiedziała, rząd PiS jest odpowiedzialny i realizuje to, na co umówił się z wyborcami. „Nie ulegniemy presji, nie damy się zastraszyć polskim i zagranicznym obrońcom interesów elit” – powiedziała szefowa rządu.
Sejm przyjął dziś ustawę o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Zakłada ona między innymi, że Sąd Najwyższy będzie składał się z trzech Izb: Izby Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej. Zadaniem tej ostatniej ma być bezstronne i skuteczne rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych dotyczących zachowań sędziów. Ustawa przewiduje ponadto, że po jej wejściu w życie wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego przejdą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez prezydenta. Jednocześnie ruszyć ma procedura wyboru nowych sędziów. Ustawą jeszcze dziś wieczorem ma się zająć senacka komisja.
Na podpis prezydenta czekają już uchwalone wcześniej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i o ustroju sądów powszechnych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/wczesn/md/łp

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520