2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Pracownicy IPN odkryli miejsca pochówku 27 ofiar UB

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Byli skazani na zapomnienie. Bezpieka i rządcy PRL robili wszystko, aby pamięć o nich umarła. Dlatego mordowano ich i po kryjomu zakopywano w bezimiennych mogiłach. Najsłynniejsza z nich to „Łączka” w Warszawie. Okazuje się jednak, że ciała żołnierzy wyklętych grzebano też na cmentarzu rzymskokatolickim Doły w Łodzi.

Pracownicy IPN w Łodzi na cmentarzu rzymskokatolickim Doły dotarli do miejsc, w których w największej tajemnicy pochowano 27 ofiar terroru komunistycznego w latach 1945 -1956. Prezes IPN wystąpił do wojewody łódzkiego o zgodę na ekshumacje. Na początek mają być wydobyte szczątki Michała Wojtczaka – „Zbigniewa”, żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego, dowodzonego przez legendarnego Stanisława Sojczyńskiego – „Warszyca”, którego ciała wciąż nie odnaleziono. Okazało się, że szczątki „Zbigniewa” spoczywają w grobie pod ciałem Marianny J., którą pochowano wiele lat później. Dlatego służby wojewody muszą jeszcze omówić z rodziną zmarłej warunki ekshumacji. – Przejrzałem kompleksowo księgi cmentarne i udało mi się zlokalizować mogiły 27 ofiar represji stalinowskich, wśród których jest m.in. dowódca oddziału KWP Ludwik Danielak – „Szatan”. Trudno to miejsce porównać ze słynną „Łączką”. A to dlatego, że na cmentarzu w Warszawie ofiary represji chowano potajemnie w jednej kwaterze, podczas gdy na łódzkiej nekropolii miejsca pochówku są rozproszone po całym cmentarzu katolickim, po obu stronach ulicy Smutnej. W latach 70. XX wieku w miejscach tych zaczęto chować zmarłych – wyjaśnia Krzysztof Latocha z IPN w Łodzi.
– Wspomniane 27 ofiar to głównie żołnierze KWP, NSZ i WiN oraz działacze organizacji młodzieżowych. Większość z nich na karę śmierci w latach 1950 – 1955 skazał Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi. Ciała zgładzonych pochowano – w tajemnicy przed rodzinami – w pojedynczych, bezimiennych mogiłach, tak aby zatrzeć po zbrodni wszelkie ślady i żeby nikt o tych miejscach nigdy się nie dowiedział – dodaje Marzena Kumosińska z IPN. Żołnierz drugiej konspiracji Michał Wojtczak pochodził spod Złoczewa (ziemia sieradzka). Do KWP wstąpił w 1947 r. Z tzw. władzą ludową walczył w oddziale Kazimierza Szczepańskiego – „Wichra”. Został ujęty pod Łaskiem latem 1949 r. podczas akcji Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Został skazany na karę śmierci podczas pokazowego procesu w Wieluniu. Wyrok wykonano 22 maja 1950 r. w więzieniu przy ulicy Sterlinga w Łodzi. Po ekshumacji szczątki Michała Wojtczaka mają być pochowane w specjalnie w tym celu utworzonym panteonie na cmentarzu komunalnym Doły. Spoczną obok miejsca pochówku ofiar represji niemieckich po agresji we wrześniu 1939 r., których szczątki wydobyto niedawno na Brusie.

, foto IPN/ Marzena Kumosińska

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520