W Poznaniu rozpoczął się IX Kongres Kobiet

W Poznaniu rozpoczął się IX Kongres Kobiet

W Poznaniu rozpoczął się 9. Ogólnopolski Kongres Kobiet. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich w Sali Ziemi spotkało się ponad tysiąc kobiet z całej Polski, by dyskutować o sytuacji kobiet w polityce, gospodarce i pozostałych aspektach życia społecznego.

Kongres Kobiet po raz pierwszy zorganizowano poza Warszawą. W Poznaniu odbywa się na zaproszenie prezydenta miasta. W sobotni poranek wydarzenie rozpoczęło się od pojawienia się na scenie „matek założycielek”: Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz. – Fantastycznie, że wyjechałyśmy z Warszawki – powitała kobiety Henryka Bochniarz. – Witajcie Polki, patriotki, rebeliantki. W obecnej sytuacji powinnam powiedzieć „witajcie kobiety i mężczyźni drugiego sortu”, ale nie powiem, żeby nie antagonizować – mówiła Magdalena Środa.

 

Tuż po nich zebranych powitał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Witam w miejscu, o którym, także dzięki paniom, mówi się Wolne Miasto Poznań. Wiem, że decyzja o organizacji kongresu w Poznaniu była trudna, bo to logistyka, partnerzy biznesowi. Bardzo za tę decyzję dziękuję, to najważniejsze wydarzenie w tym roku w Poznaniu – mówił Jacek Jaśkowiak. Tradycją Kongresów Kobiet jest to, że rozpoczynają się od debaty gabinetu cieni. W tegorocznej wzięły udział Danuta Hübner, Małgorzata Fuszara, a poprowadziła ją Henryka Bochniarz. – Zdecydowałyśmy się zrobić krok na Zachód, stąd decyzja, by Kongres zorganizować w Poznaniu.

 

Stąd wieje zachodni wiatr, wiatr prawdziwej dobrej zmiany – mówiła Danuty Hübner. Zwróciła się też do Jacka Jaśkowiaka: – Obserwuję pana działalność, pan robi wszystko żeby łączyć. Powiem coś, co nie wiem, czy pana ucieszy, ale to bardzo babskie – dodała. Podczas dyskusji była mowa o kryzysie uchodźców, Brexicie, problemach Unii Europejskiej, strefie euro. – Nadchodzi w Europie coś na kształt przewrotu kopernikańskiego, który zmieni sposób funkcjonowania unii – mówiła Danuta Hübner. – Bez wejścia do strefy euro jesteśmy skazani na obecność na ławce rezerwowych – dodała. [przycisk_galeria]

 

Kongres Kobiet – program

 

Sesje plenarne potrwają do godz. 13.30. O godz. 14 spod Sali Ziemi wyruszy Historyczny Pochód Kobiet „Chodźcie z nami, kobietami”. Panie w strojach sprzed stu lat przejdą w pochodzie, który będzie rejestrowany przez Martę Dzido na potrzeby jej nowego filmu „Siłaczki”. O godz. 14.30 rozpoczną się spotkania w ramach paneli tematycznych. W centrum przedsiębiorczości Dorota Warakomska poprowadzi panel pod hasłem „Czas na kobiety”, w którym wezmą udział m.in. Joanna Mucha i Joanna Schmidt. O godz. 16 w centrum kultury Agnieszka Araszkiewicz poprowadzi dyskusję o polityce uprawianej na deskach teatru m.in. z udziałem Renaty Dancewicz i Ewy Wójciak. Równolegle, w centrum edukacji seksualnej i obyczajowości, Zbigniew Izdebski i Andrzej Saramonowicz będą się zastanawiać, czy kochanie to sztuka (godz. 16.30). Pierwszy dzień zakończy koncert w Sali Ziemi „Młynarski plays Młynarski i Gaba Kulka”. W niedzielę kolejny dzień dyskusji rozpocznie się o godz. 9. O 11.15 ciekawie zapowiada się spotkanie „Rywalizacja czy współpraca”, którą poprowadzi Eliza Michalik. Udział wezmą m.in. Krystyna Łybacka, Barbara Nowacka czy Małgorzata Kidawa-Błońska. O godz. 13 wystąpi zjawiskowy poznański Chór Czarownic (wprowadzenie I. Felicjańska), a o godz. 14.30 na scenie w Sali Ziemi pojawią się dotychczasowe pierwsze damy RP.

 

 

(AIP)

COMMENTS

WORDPRESS: 0