Poznań: Era Jazzu Aquanet Jazz Festival pełna wielkich gwiazd

Poznań: Era Jazzu Aquanet Jazz Festival pełna wielkich gwiazd

Tingvoli Trio, Sarah McKenzie, E.J. Strickland, Omar Sosa i Paolo Fresu to gwiazdy, które wystąpią podczas Era Jazzu Aquanet Jazz Festival.

Festiwal potrwa w Poznaniu od 11 do 15 kwietnia. Zainauguruje go w Sali Wielkiej CK Zamek koncert Tingvall Trio. Grupa ta znakomicie nawiązuje do tak znanych formacji jak E.S.T. Trio, Bad Plus Trio czy cenionych wirtuozów ukrywających się pod modnym dziś hasłem „Scandinavian jazz-piano style”. Zespół, którego liderem jest pianista Martin Tingvall, uznany został za grupę roku i zajął pierwsze miejsce na German Jazz Charts. Dzień później w klubie Blue Note słuchać będziemy słynnego amerykańskiego perkusisty E.J. Stricklanda, znanego z ponad 60 płyt.

 

– To sto procent jazzu w jazzie, bowiem E.J. Strickland należy do dzisiejszej elity tego gatunku. Razem z bratem bliźniakiem, saksofonistą Marcusem Stricklandem szybko wdarli się na szczyt amerykańskiego jazzu prezentując własne, dojrzałe projekty – rekomenduje muzyków wieloletni organizator Era Jazzu Aquanet Jazz Festival Dionizy Piątkowski. Trzeciego dnia festiwalu wybierzemy się do Auli UAM na koncert pochodzącej z Australii pianistki i wokalistki Sary McKenzie. Krytycy uznają ją za następczynię Diany Krall, a jej album „Paris In The Rain” cieszy się sporą popularnością wśród fanów jazzu. Finałowa gala Aquanet Jazz Festivalu to w CK Zamek to powrót na Erę Jazzu znakomitego kubańskiego pianisty Omara Sosy.

 

Tym razem ten ceniony artysta zaprosił do współpracy znakomitego włoskiego trębacza Paolo Fresu. Ich wspólne projekty to wspaniałe dokumenty kulturowej korelacji we współczesnym jazzie. Twórczość Omara Sosy jest wypadkową rozmaitych etnicznych wpływów, a jest on wierny swoim afro-kubańskim korzeniom. Paolo Fresu to artysta uważany za jednego z najważniejszych trębaczy współczesnego jazzu. Jest nie tylko cenionym kompozytorem, ale i improwizatorem. Nie zabraknie muzycznych emocji.

Marek Zaradniak aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0