2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Doniesiesz na sąsiada, zostaniesz zwolniony z czynszu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Władze stolicy Wielkopolski i Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych chcą ukrócić proceder podnajmowania mieszkań komunalnych. Mają w tym pomóc sąsiedzkie donosy.

Wystarczy pisemne zgłoszenie faktu podnajmowania lokalu komunalnego i potwierdzenie go przez pracowników Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, by otrzymać nagrodę – miesięczne zwolnienie z czynszu lub zwolnienie z płatności odszkodowania za bezumowne korzystanie z zajmowanego lokalu. W ten sposób władze Poznania oraz władze miejskiej spółki chcą ukrócić proceder kwitnący w stolicy Wielkopolski od wielu lat. – Sam jestem ciekaw jego skali – przyznaje Tomasz Lewandowski, wiceprezydent. I dodaje: Chcemy by w końcu wszyscy mieszkańcy poczuli, że to nasz wspólny, miejski majątek. Trudno mówić o donoszeniu, jeśli ktoś łamie przepisy prawa. To zjawisko należy wypalić gorącym żelazem. Do tej pory wytropienie nieuczciwych lokatorów nie było łatwe.

 

Jak tłumaczy prezes ZKZL Arkadiusz Stasica rocznie ujawniano zaledwie kilka przypadków podnajmowania mieszkań komunalnych. – Informacje podawane przez lokatorów nie zawsze się też sprawdzały. Czasami ludzie donosili na siebie z czystej zawiści – mówi. Miejska spółka taką samą nagrodę przygotowała dla lokatorów, którzy wskażą jej pracownikom lokal niezamieszkały, czyli pustostan. To nadal problem dla ZKZL, a Arkadiusz Stasica podaje przykład mieszkania, które stało puste aż przez 12 lat. – Aczkolwiek duża liczba pustostanów nie jest sama w sobie wielkim problemem, zależy nam jednak na tym, by jak najbardziej skrócić okres rotacji – stwierdza prezes spółki. W tej chwili w zasobie miejskim znajduje się 637 niezamieszkałych lokali, jednak aż 395 znajduje się w trakcie zagospodarowania (zwolnione, remontowane). Tylko do końca tego roku ZKZL przeznaczy 11 mln zł na ich rewitalizację.

 

Jeszcze w 2014 r. od zwolnienia do zasiedlenia pustostanu średnio musiały minąć 467 dni, jednak już w ubiegłym roku ten okres skrócił się do 195 dni. – Będziemy się starali skrócić oczekiwania jeszcze bardziej, choć sam remont trwa zazwyczaj dwa miesiące – deklaruje T. Lewandowski. Wyremontowane pustostany najczęściej zostają zasiedlane przez osoby z listy prezydenckiej, czy te potrzebujące pilnej pomocy mieszkaniowej, duża grupa lokali trafia również do osób po wyrokach eksmisyjnych. Uczestnikami programu premiowego mogą być jednak tylko użytkownicy komunalnego zasobu mieszkaniowego. Rozpocznie się on w grudniu i ma potrwać do czerwca przyszłego roku.

 

Jak zostać zwolnionym z opłacenia czynszu?

 

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych startuje z programem premiowania.

 

 

    • Miejska spółka chce w ten sposób przejąć lokale, które nie są wykorzystywane przez dotychczasowych użytkowników, by zaspokoić potrzeby mieszkaniowe poznaniaków oczekujących na pomoc mieszkaniową.

 

    • Użytkownicy, którzy wskażą taki lokal będą mogli zostać na miesiąc zwolnieni z czynszu za zajmowany lokal lub odszkodowania za bezumowne korzystanie z zajmowanego lokalu.

 

    • Warunkiem uzyskania zwolnienia będzie pisemne zgłoszenie zawierające dane osoby zgłaszającej oraz dokładne wskazanie lokalu niezamieszkałego lub podnajmowanego. Pracownik ZKZL będzie musiał potwierdzić zgłoszenie.

 

    • Premia za dany lokal będzie przysługiwać osobie, która dokona zgłoszenia jako pierwsza.

 

    • Program nie obejmuje lokali przejętych przez ZKZL lub objętych trwającym postępowaniem o ich wydanie.

 

  • Start programu zaplanowano na grudzień.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520