10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Posłowie o poprawkach do prezydenckiego projektu ws. KRS. Według opozycji sędziowie będą mieli „znaczki partyjne”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sejmowa komisja sprawiedliwości pracuje nad prezydenckim projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Posłowie poznali między innymi treść poprawek, które były przedmiotem uzgodnień pomiędzy prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością. Przewidują między innymi głosowanie bezwzględną większością na wspólną listę 15 kandydatów do KRS w przypadku gdy nie uda się wybrać ich większością 3/5 głosów. Na tej liście mieliby się znaleźć kandydaci każdego klubu. Inna poprawka zakłada, że każdy klub będzie mógł wskazać maksymalnie 9 kandydatów do KRS. Kolejna poprawka wprowadza możliwość zgłaszania kandydatów przez przedstawicieli innych zawodów prawniczych – prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.
Prezydencka minister Anna Surówka-Pasek zapewniała, że wybór przedstawicieli KRS przez Sejm nie oznacza upolitycznienia tej instytucji. Powiedziała, że KRS nie jest organem władzy sądowniczej, bo nie został tak zaklasyfikowany w Konstytucji. Anna Surówka-Pasek powiedziała, że nadużyciem jest stwierdzenie mówiące o tym, iż za każdym razem, gdy Sejm wybiera skład jakiegoś organu, ten organ przestaje być niezależny.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast powiedział, że poprawki te poprawią prezydencki projekt. Zaznaczył, że zastrzeżenia budził zapis przyznający każdemu posłowi jeden głos w momencie głosowania w drugiej turze na kandydatów do KRS. Marek Ast mówił, że także opozycja będzie miała możliwość wyboru członków Rady.
Poprawki będące wynikiem rozmów prezydenta z PiS krytykował Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Jego zdaniem, to powrót do czasów PRL-u, gdy – jak się wyraził – „obywatele w pseudowyborach wybierali parlamentarzystów”. Poseł Budka wyjaśnił, że chodzi o propozycję, by członków KRS wybierać z jednej, wspólnej listy. Mówił, że teraz będzie tak, że sędziowie będą mieli „znaczki partyjne”.
Komisja dotychczas przyjęła poprawkę PiS w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Poprawki zgłoszone przez opozycję zostały odrzucone.
Komisja sprawiedliwości ma pracować jutro i pojutrze. Poza nowelizacją ustawy o KRS ma się jeszcze zająć projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Andrzej Duda zaproponował między innymi utworzenie dwóch nowych izb: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Dyscyplinarnej. Nowością jest również wprowadzona przez prezydenta instytucja skargi nadzwyczajnej.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Naukowicz&Maćczak/dwi/gaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520