2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Posiedzenie Komisji Weryfikacyjnej w sprawie Łochowskiej 38

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Komisja Weryfikacyjna badająca reprywatyzację nieruchomości w Warszawie prowadzi swoją pierwszą w tym roku rozprawę. Jako pierwszy zeznania złożył burmistrz dzielnicy Praga-Północ Wojciech Zabłocki z PiS. To on zawiadomił prokuraturę o tym, że sąd ustalił kuratora na osobę, której wiek przekracza 128 lat. Chodzi o przedwojennego właściciela Józefa Pawlaka.

Wojciech Zabłocki przyznał, że o możliwych nieprawidłowościach poinformowali go mieszkańcy kamienicy. Choć burmistrz sam nie miał kompetencji, by decydować o losach gruntu, zdecydował poinformować o sprawie prokuraturę: „Mieszkańcy informowali, że słyszeli od swoich rodziców, że pan Pawlak był osobą bardzo dawno nie widzianą, nie miał potomstwa. Sygnalizowali, że sprawą należy się zainteresować, bo według ich wiedzy reprywatyzacja przebiegała nieprawidłowo. Rozmowy z mieszkańcami były dla nas bodźcem, aby zainteresować się sprawą. Poczucie odpowiedzialności za mieszkańców i publiczny majątek sprawiły, że rozpoczęliśmy analizę tej kwestii” – zeznał Zabłocki.

Zabłocki dodał, iż informował także o możliwych nieprawidłowościach reprywatyzacyjnych władze stolicy. Jak mówił, ze strony magistratu miejskiego nie było jednak reakcji: „Zwracaliśmy się wielokrotnie do urzędu czy biura odpowiedzialnego za nieruchomości. Zorganizowaliśmy nawet nadzwyczajną sesję rady dzielnicy w 2016 roku. Protokół z posiedzenia jest w aktach Komisji. Od miasta nie uzyskaliśmy odpowiedzi w sprawie Łochowskiej 38” – dodał.

Następnie zeznania złożyła Anna Zwierz, radca prawny stołecznego ratusza. To ona wnioskowała do sądu o ustalenie kuratora na osobę mającą prawa do gruntu przed II wojną światową. Anna Zwierz nie chciała odpowiadać przed Komisją o okolicznościach wnioskowania o ustalenie kuratora. Potwierdziła tylko, że to ona wnioskowała o jego ustalenie. Na większość zadanych przez komisję pytań nie odpowiedziała mówiąc, że chroni ją tajemnica radcy prawnego.

Decyzję zwrotową w 2011 roku podpisał ówczesny wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Jakub R., który teraz z zarzutami dotyczącymi reprywatyzacji przebywa we wrocławskim areszcie. Zwrot kamienicy wstrzymano w 2016 roku po tym, jak burmistrz Pragi Północ o wątpliwościach dotyczących dawnego właściciela powiadomił prokuraturę.
W kamienicy mieszkają 24 rodziny, wartość gruntu to około 5-6 milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa/wcześ./dwi/sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520