8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poseł Rzońca (PiS) – opłata drogowa to nie nowy podatek, chodzi o bezpieczeństwo

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Poseł PiS Bogdan Rzońca podkreśla, że proponowana przez partię rządzącą opłata drogowa przyczyni się do poprawy stanu dróg gminnych, powiatowych i krajowych, a także bezpieczeństwa na nich. Polityk uważa, że opłata, którą mają wnosić między innymi producenci i importerzy paliw, nie będzie skutkował wzrostem cen na stacjach benzynowych.

Zgodnie z projektem posłów PiS, opłata drogowa zasili Fundusz Dróg Samorządowych. Jej wysokość netto w przypadku benzyn i oleju napędowego ma wynieść 20 groszy za litr. W przypadku gazu opłata drogowa to prawie 37 groszy za 1 kilogram. Bogdan Rzońca mówił w Sejmie, że jego ugrupowanie przyczyniło się do likwidacji tzw. mafii paliwowej i dzięki temu sytuacja rodzimych koncernów uległa poprawie. „Zlikwidowaliśmy korupcję i przestępstwo w obszarze paliwowym, dzięki temu nasze, polskie koncerny paliwowe obracają dużą ilością paliwa i mają oczywiście odpowiednie zyski z tego tytułu, więc (…) opłata drogowa nie musi się przełożyć na wzrost ceny paliwa” – ocenił poseł.

 

CZYTAJ TEŻ: Fundusz Dróg Samorządowych. Będą pieniądze na budowę dróg lokalnych?

Polityk PiS powiedział, że koszty wypadków drogowych w Polsce w 2015 roku wyniosły ponad 48 miliardów złotych. Jednym z powodów tych kosztów jest bardzo słaba sieć komunikacyjna – mówił Bogdan Rzońca, dodając, że i tak podatnicy płacą za zły stan dróg lokalnych. Stąd – jak przekonywał poseł PiS – potrzeba utworzenia Funduszu Dróg Samorządowych. „Mówimy o opłacie drogowej, która będzie wprowadzona i będzie zasilała celowy fundusz na drogi, nie na administrację, nie na 500 plus, nie na mieszkania. Wszystkie te środki z tego funduszu trafią tylko i wyłącznie na drogi” – zaznaczał Bogdan Rzońca.
Z uzasadnienia projektu wynika, że Fundusz Dróg Samorządowych ma dofinansować budowę i przebudowę dróg powiatowych i gminnych oraz mostów w ciągu dróg wojewódzkich. Druga część wpływów z opłaty drogowej ma trafić do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane są inwestycje w drogi krajowe.

Przeciw wprowadzeniu tej opłaty jest cała opozycja, która uważa, że po uchwaleniu ustawy ceny paliw wzrosną, a to doprowadzi do wzrostu cen w ogóle. Poparcie dla projektu wycofał też poseł PiS Jan Mosiński.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/magos

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520