Ponad 70 książek różnych autorów zgłoszono do Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza w Radomiu

Ponad 70 książek różnych autorów zgłoszono do Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza w Radomiu

Minął termin zgłaszania kandydatur do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak informują organizatorzy nagrody, nadesłano 76 książek. 

Do nagrody kapituła nominuje w czerwcu pięć spośród nich. Wybór laureata nastąpi 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy złotych. Mecenasem Nagrody, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Jarosław Krzyżanowski. Konkursowi patronuje Rita Gombrowicz. To trzecia edycja nagrody, przyznawanej za swoiście definiowany debiut: pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim.. Jurorami nagrody są: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący kapituły), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska.

Podobnie jak w poprzednich latach do nagrody zgłoszono różne formy prozatorskie: powieści, opowiadania, ale także reportaże i książki wspomnieniowe. W podsumowaniach literackiego roku 2017 krytycy zauważali, że był to rok opowiadań. To spostrzeżenie potwierdza również liczba zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza tomów opowiadań. Czy wśród nich należy upatrywać laureata III edycji nagrody, przekonamy się we wrześniu. W tym roku zgłoszono nieco mniej kandydatur niż w poprzedniej edycji, ale więcej niż w pierwszej odsłonie nagrody.

Jak mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, nadesłano też mniej książek wydanych przez autorów własnym sumptem. – Od jednego z dużych wydawnictw usłyszeliśmy, że części wydanych przez siebie debiutów nie zgłaszają do nagrody, bo po poprzednich werdyktach są w stanie określić jej profil i preferencje jej jurorów – mówi Tomasz Tyczyński.

– Preferencje i gusta są różne, tak jak różnorodny jest skład kapituły, ale jedno kryterium jurorzy mają rzeczywiście wspólne – nagradzają po prostu dobrą, ambitną literaturę. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagrodę otrzymała Anna Cieplak. Jej druga, wydana w tym roku książka, potwierdziła, że był to trafny wybór. Nagrodę Gombrowicza w 2015 roku ustanowił Prezydent Radomia, współorganizuje ją Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Partnerem Nagrody jest Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu. Uroczystości wręczenia Nagrody towarzyszy festiwal „Opętani literaturą”.

Barbara Koś aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0