„Polski obóz zagłady” znów w niemieckiej gazecie

„Polski obóz zagłady” znów w niemieckiej gazecie

Niemiecki dziennik „Frankfurter Neue Presse” użył określenia „polski obóz” w stosunku do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. To określenie pojawiło się dziś na stronach internetowych gazety w artykule dotyczącym układania kostek brukowych z mosiężnymi napisami, upamiętniającymi mieszkających tam Żydów, którzy zostali zamordowani w okresie nazistowskiego reżimu.

Dziennik, informując o akcji układania w centrum Frankfurtu nad Menem kilkudziesięciu nowych kostek pamięci, opisał m.in. losy urodzonej w tym mieście Żydówki Rosette Goldschmidt. Jak napisał „Frankfurter Neue Presse” – w 1942 roku Goldschmidt została przez nacjonalistów wysłana do „polskiego obozu zagłady w Treblince” gdzie zginęła.

Niemiecka Polonia jest oburzona użyciem po raz kolejny przez niemiecką prasę sformułowania „polski obóz zagłady”. Jak dowiedziało się Polskie Radio, Związek Polaków w Niemczech oraz Kluby „Gazety Polskiej” już przygotowują list protestacyjny, który zamierzają wysłać do redakcji „Frankfurter Neue Presse”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/kj

COMMENTS

WORDPRESS: 0