13.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Czy Polska wyśle myśliwce F-16 do Syrii?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Szef BBN Paweł Soloch poinformował w poniedziałek o możliwości udziału czterech polskich myśliwców F-16 w patrolowaniu obszarów objętych konfliktem w Syrii. – Nic nam o tym nie wiadomo – skomentował rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.
– Jest taka deklaracja z naszej strony, że jesteśmy gotowi uczestniczyć w patrolach monitorujących i zgłosiliśmy cztery nasze samoloty – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch w Salonie Politycznym Trójki.

– Wiem tylko o szkoleniu policji chrześcijańskiej w Syrii – ucina spekulacje dotyczące udziału polskich myśliwców w kampanii przeciw Państwu Islamskiemu rzecznik MON. – Nie ma możliwości podejmowania żadnych działań bojowych. Wykluczony jest też udział naszych jednostek specjalnych – zastrzegł Bartłomiej Misiewicz. Rzecznik MON zaznaczył, że szczegóły naszego wsparcia będą konsultowane na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, którą prezydent Andrzej Duda ma zwołać w najbliższych dniach.

W zeszłym tygodniu zażądała tego Platforma Obywatelska: rzecznik prasowy klubu Cezary Tomczyk i były szef MON, a obecnie senator PO Bogdan Klich zwracali uwagę, że decyzja o zaangażowaniu Polski w konflikt z ISIS bez otrzymania konkretnych gwarancji ze strony NATO było błędem. Resort broni się, wskazując, że udział Polski w działaniach przeciwko Państwu Islamskiemu nie jest zatem sprawą ostatnich dni: deklaracje udziału w działaniach koalicji walczącej z ISIS. Do tej pory miały one głównie charakter pomocy humanitarnej, a szef resortu 11 lutego potwierdził w Brukseli uczestnictwo Polski w działaniach Koalicji obejmujących także działania rozpoznawcze i szkoleniowe – twierdzi MON.

– Informacja o wysłaniu naszych myśliwców do Syrii, to nie wiążąca deklaracja, bo na takie jest jeszcze za wcześnie, tylko propozycja – prostuje rzecznik szefa BBN, Marcin Skowron, podkreślając, że wbrew intencjom, słowa ministra Solocha, które padły w wywiadzie udzielonym w radiowej Trójce, wybrzmiały zbyt mocno. – Zaangażowanie naszych myśliwców w żadnym wypadku nie jest rozstrzygnięte – zaznaczał.

Poza wspomnianym wywiadem, Paweł Soloch był niedostępny dla mediów. Jego milczenie daje do myślenia również w kontekście słów prezydenta Andrzeja Dudy, który na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium stwierdził, że żadne decyzje odnośnie udziału Polski w koalicji walczącej z Państwem Islamskim jeszcze nie zapadły.

Na spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli Antonii Macierewicz zapowiedział, że Polska wesprze koalicję walczącą z ISIS. – W najbliższych tygodniach zostaną ustalone szczegóły, wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych i szkoleniowych – zapowiedział szef MON. – Liczymy, że zarówno Stany Zjednoczone i NATO w całości wesprą Polskę i inne kraje wschodniej flanki swoją stałą obecnością – dodał Macierewicz. Umieszczenie w Polsce stałych baz NATO ma być zatem odpowiedzią na zaangażowanie naszych wojsk w walkę z terroryzmem. Szef MON zapowiedział, że wsparcie ekspertów logistycznych to nie jedyne działania jakie podejmie Polska. – Wstępnie mówiliśmy o działaniach rozpoznawczych i o działaniach szkoleniowych. Jak to się ostatecznie ukształtuje, to w najbliższych tygodniach zdecydujemy – zaznaczał Antoni Macierewicz.

– Jest trochę irytujące, że pojawiają się takie spektakularne informacje, z których wynika więcej niż powinno – komentuje zamieszanie wokół deklaracji o zaangażowaniu myśliwców były wiceszef MON, Romuald Szeremietiew. – Jak pokazała Konferencja w Monachium, konflikt w Syrii może stać się zarzewiem bardzo poważnego konfliktu międzynarodowego, więc należałoby mocno ważyć słowa – przekonuje. – Trzeba postępować ostrożnie, co nie oznacza, że nie stanowczo. To, czego najbardziej się obawiam, to podejmowanie lękliwych półśrodków, które nie przyniosą rezultatu, a będą jedynie „podniecały” przeciwnika – mówi były szef MON. – Przypominam, że to obszar, w którym latają obce samoloty, a niektóre nawet bywają strącane – dobrze byłoby wiedzieć, co zrobić, gdyby nie daj Boże do tego doszło – przestrzega Szeremietiew.
Po wspomnianej przez byłego ministra obrony Konferencji Bezpieczeństwa pojawiały się głosy, że prezydent i MON nie mówią jednym głosem. Teraz mogą się jeszcze nasilić. – Ten rozdźwięk jest niepokojący – jeżeli podejmujemy jakieś decyzje jako państwo, to powinny być poprzedzone analizą, kalkulacją zysków i strat. Jeżeli jedni deklarują to, a inni tamto, to nie jest dobrze. W dalszej perspektywie to nie służy bezpieczeństwu państwa – kończy Szeremietiew.

, foto Piotr Smoliński

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520