10.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Polska walczy o unijne agencje po Wielkiej Brytanii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wielka Brytania opuści Unię Europejską w 2019 r. Jednak już dziś trwają starania pozostałych krajów o przejęcie unijnych agencji, które muszą zostać przeniesione z Wysp po Brexicie. Do walki o te instytucje włączyła się Polska, donosi Politico.

 

Na terenie Wielkiej Brytanii znajdują się obecnie dwie instytucje UE –  Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Unijna Agencja ds. Leków (EMA). To dwie z 34 agencji, których zadaniem jest pomoc UE w realizacji różnych polityk. I obie są bardzo ważne.

Pierwsza to istniejąca od 2011 r. EBA. Zatrudnia 150 osób. Jej utworzenie było reakcją UE na kryzys finansowy, a głównym zadaniem dbanie o stabilność unijnego systemu bankowego.

 

Rząd Wielkiej Brytanii był szczególnie zdeterminowany, aby właśnie ta agencja znalazła się u nich. Obawiali się, że UE zdominowana przez strefę euro będzie mniej czuła na interesy banków z krajów, gdzie nie obowiązuje wspólna waluta.

Jednak szczególnie łakomym kąskiem jest Unijna Agencja ds. Leków (EMA). Gdyby znalazła się w Polsce przybyłoby u nas aż 900, świetnie płatnych unijnych etatów, bo aż tyle osób zatrudnia EMA, jako jedna z największych instytucji w UE.

 

Ponadto wszystkie ważne osoby związane z rynkiem farmaceutycznym przyjeżdżają co roku do Londynu, aby odwiedzić agencję i spróbować załatwić tam swoje interesy. W 2016 roku było to aż 36 tysięcy ludzi związanych z biznesem farmaceutycznym. Przyjeżdżają, bo to właśnie EMA dopuszcza na rynek wspólnoty wszelkie leki, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt.

Obie agencje chciałoby mieć u siebie wiele unijnych państw. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w październiku w Brukseli.

AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520