11.3 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Polska pyta o podstawy prawne ingerencji Komisji Europejskiej w zmiany w polskim sądownictwie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że minister Witold Waszczykowski wysłał do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej list z prośbą o wyjaśnienie nieścisłości, jakie- według resortu- pojawiły się w zaleceniach Komisji, przesłanych Polsce w związku ze zmianami w sądownictwie.

„Pytania i wątpliwości podniesione przez stronę polską dotyczą m.in podstaw prawnych niektórych rozwiązań proponowanych Polsce przez Komisję, wskazania konkretnych aktów prawa UE, w oparciu o które Komisja ocenia wprowadzaną w Polsce reformę sądownictwa, a także doprecyzowania przez Komisję niektórych zgłoszonych przez nią wniosków” – napisano w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Resort podkreślił, że odniesienie się przez Komisję Europejską do pytań strony polskiej jest „niezbędne do kontynuowania dialogu w sposób merytoryczny i efektywny”.
24 lipca prezydent Andrzej Duda oglosił, że zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Pismo w tej sprawie przesłał do Sejmu tydzień później. 25 lipca podpisał natomiast nowelizację ustawy o ustroju sądów powszechnych.
26 lipca Komisja Europejska przesłała Polsce zalecenia, dając naszemu krajowi miesiąc na reakcję. Jednak już trzy dni później, 29 lipca, w związku z opublikowaniem dzień wcześniej w Dzienniku Ustaw ustawy o ustroju sądów powszechnych, Komisja Europejska wszczęła wobec Polski postępowanie o naruszenie unijnego prawa. Wówczas MSZ zapewniało, że jest gotowe przesłać merytoryczną odpowiedź na pismo Komisji w tej sprawie. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że wszczęcie postępowania wobec Polski jest nieuzasadnione, a zmiany w ustroju sądów powszechnych mają usprawnić postępowanie i wprowadzić lepsze gwarancje procesowe dla uczestników postępowań. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że Komisja Europejska tą decyzją wykroczyła poza swoje kompetencje, bo organizacja wymiaru sprawiedliwości w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej jest jego wewnętrzną sprawą. Przedstawiciele władz wielokrotnie deklarowali, że są gotowi na spokojny dialog z Komisją Europejską, również w kwestii reform sądownictwa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/komunikat/md/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520