8.4 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Polska ponownie odrzuca zastrzeżenia KE dot. Sądu Najwyższego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska ponownie odrzuciła zastrzeżenia Komisji Europejskiej do ustawy o Sądzie Najwyższym. Rząd w Warszawie wysłał do Komisji odpowiedź na zarzuty sprzed miesiąca. 14 sierpnia Komisja zrobiła kolejny krok w procedurze o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce i domagała się zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Dziś Warszawa przysłała odpowiedź.

 

Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że odpowiedź wysłana do Brukseli jest długa, liczy 40 stron. I podobnie jak w pierwszym liście wysłanym w reakcji na rozpoczęte postępowanie o naruszenie unijnego prawa, tak i w drugim polski rząd wskazał na wątpliwą podstawę prawną i brak kompetencji Unii do zajmowania się reformami wymiaru sprawiedliwości w państwach członkowskich.
Teraz Komisja Europejska przeanalizuje odpowiedź i zdecyduje, co dalej. Nie jest związana żadnymi terminami, ale – jak mówią Polskiemu Radiu urzędnicy w Komisji – oczekiwanie jest takie, że analiza zostanie przeprowadzana szybko. Jeśli Bruksela uzna, że odpowiedź nie jest satysfakcjonująca, wtedy skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. To trzeci i ostatni etap w procedurze o naruszenie europejskiego prawa. A sytuacją w Polsce mają się zająć w najbliższą środę unijni komisarze. Tak też było przed miesiącem, po otrzymaniu pierwszej odpowiedzi z Polski. Komisja zajęła się wtedy kwestią praworządności w naszym kraju na najbliższym posiedzeniu.
Postępowanie o naruszenie unijnego prawa w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym Komisja rozpoczęła na początku lipca. Zakwestionowała przepisy odsyłające część sędziów, także pierwszą prezes, w stan spoczynku. Według Komisji, grozi to upolitycznieniem Sądu. Polska już wcześniej odpowiadała, że Bruksela nie udowodniła, dlaczego reforma wymiaru sprawiedliwości wpłynie negatywnie na niezawisłość sędziów. Przekonywała, że nie ma takiego zagrożenia i domagała się umorzenia postępowania.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520