Polska partia na Litwie chce zwiększenia świadczenia wzorowanego na programie 500 plus

Polska partia na Litwie chce zwiększenia świadczenia wzorowanego na programie 500 plus

Polska partia na Litwie chce zwiększenia świadczenia wzorowanego na polskim programie „Rodzina 500 plus”. Od początku roku w tym kraju wypłacane jest świadczenie w wysokości 30 euro na każde dziecko.

Przewodnicząca sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamaszuniene w rozmowie z Polskim Radiem wyjaśnia, że jedynie rodziny, których dochód jest mniejszy, odczują korzyści płynące z dodatkowych trzydziestu euro. „Rodzina przykładowo nauczycieli czy lekarzy nic nie odczuje” – mówi posłanka i wyjaśnia, że do końca ubiegłego roku nieopodatkowana kwota dochodowa na każde dziecko wynosiła 200 euro i dzięki temu rodzice i opiekunowie dzieci mogli liczyć na zwrot do 30 euro właśnie. Teraz zamiast tego będzie wypłacane po prostu świadczenie w tej samej wysokości. „Dlatego frakcja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin ma plan. Na wiosennej sesji Sejmu zgłosimy kolejną poprawkę. Koniecznie mamy zapisać, że w roku 2018 zwiększamy tę kwotę do 60 euro, w 2019 – do 100, a w 2020 roku – do 120 euro, żeby osiągnąć planowaną sumę, która daje dobre efekty” – wyjaśnia Rita Tamaszuniene. To właśnie sumę w wysokości 120 euro na drugie i kolejne dzieci AWPL-ZChR zaproponowało na początku ubiegłego roku.

Litewscy politycy zapowiedzieli już wcześniej, że świadczenie ma wzrastać i do 2020 roku wyniesie 100 euro. Na razie 30 euro otrzymają rodzice za każde dziecko poniżej 18. roku życia. W przypadku, jeśli dziecko nadal się uczy, pieniądze będą wypłacane do 21. roku życia. Rodziny, w których dzieci jest troje lub więcej, a także rodziny o niskich dochodach otrzymują dodatkowe wsparcie finansowe.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/em/kj

COMMENTS

WORDPRESS: 0