4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Polska i Węgry skrytykowały zmiany w przepisach dotyczących delegowania pracowników

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polska i Węgry skrytykowały zmiany w przepisach dotyczących delegowania pracowników. Warszawa i Budapeszt przekazały oświadczenie w tej sprawie w Luksemburgu, po zatwierdzeniu zmian w dyrektywie ograniczającej delegowanie osób do pracy za granicę. Najwięcej takich osób w Unii wysyłają polskie firmy. Nowe uzgodnienia utrudnią im działalność, bo oznaczają więcej biurokratycznych wymogów i wzrost kosztów.

Polska i Węgry uważają, że zmiany w przepisach nie były potrzebne, że te dotychczasowe gwarantowały równowagę między ochroną pracowników a swobodą świadczenia usług. „Zmiana dyrektywy w nieuzasadniony i nieproporcjonalny sposób ograniczy swobodę świadczenia usług. Zamiast być instrumentem ochrony pracowników, stanie się narzędziem dla środków protekcjonistycznych” – czytamy w oświadczeniu. Jest w nim mowa także, że przepisy będą szkodliwe dla konkurencyjności Unii jako całości. Ponadto, Polska i Węgry argumentują, że niepokojąca jest niepewność prawna niektórych przepisów. „Dotknie ona szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa, które negatywnie odczują skutki niepewności prawnej oraz zwiększonych obciążeń administracyjnych” – głosi oświadczenie podpisane przez Polskę i Węgry. Te dwa kraje sprzeciwiły się dziś przyjęciu zmian w dyrektywie. Litwa, Łotwa, Wielka Brytania i Chorwacja wstrzymały się od głosu. Pozostałe kraje były za. Dzisiejsza decyzja unijnych ministrów kończy prace nad zmianami w dyrektywie o delegowaniu pracowników, w ubiegłym miesiącu zaakceptował je Parlament Europejski.


Polska i Węgry sprzeciwiły się ograniczeniom w delegowaniu pracowników. Decyzja w tej sprawie zapadła większością głosów dziś na spotkaniu unijnych ministrów pracy w Luksemburgu. Wstrzymały się Litwa, Łotwa, Chorwacja i Wielka Brytania.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed powiedział, że zmiana w dyrektywie o delegowaniu pracowników nie była potrzebna, bo te obecne zapisy gwarantowały ochronę pracowników i swobodę świadczenia usług. Według niego znowelizowana dyrektywa będzie szkodliwa. „Doprowadzi do znaczącego utrudnienia i ograniczenia procesu delegowania pracowników bez wyraźnej poprawy ich sytuacji. Dyrektywa ta wprowadza rozwiązania, które budzą wiele wątpliwości interpretacyjnych i w naszej ocenie będą w praktyce trudne lub wręcz niemożliwe do stosowania. Może to doprowadzić do osłabienia rynku wewnętrznego i znaczącego utrudnienia lub uniemożliwienia korzystania z jednej z największej zdobyczy Unii Europejskiej jaką jest swoboda świadczenia usług” – argumentował wiceminister pracy.

Uzgodnione dziś zmiany utrudnią delegowanie pracowników, bo oznaczają więcej biurokratycznych wymogów i wzrost kosztów. To dotknie przede wszystkim polskie firmy, które z całej Unii wysyłają najwięcej osób do pracy za granicę. Zgodnie z ustaleniami, delegowanie ma być skrócone do roku, z możliwością wydłużenia o 6 miesięcy. Po tym okresie pracownicy będą objęci prawem pracy kraju, do którego zostali wysłani. To będzie problem dla małych i średnich firm, które do tej pory wysyłały na dłuższe kontrakty. Uzgodnienia przewidują podniesienie płacy minimalnej i objęcie pracowników wszystkimi układami zbiorowymi. Przeciwnicy tych regulacji mówią, że rozeznanie się w gąszczu przepisów, które różnią się w zależności od kraju, będzie wyjątkowo trudne.

 

IAR/Beata Płomecka/Luksemburg/kano

IAR/Beata Płomecka/Luksemburg/jj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520