7.1 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Polscy uczniowie mniej szczęśliwi w szkole niż ich rówieśnicy z innych krajów

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polscy uczniowie deklarują, że są mniej szczęśliwi w szkole niż ich rówieśnicy z innych krajów. To wniosek z badania, koordynowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Polacy z wynikiem 7,2 plasują się poniżej średniej. Najwyżej w badaniu uplasowali się uczniowie mieszkający na Dominikanie.

Michał Sitek z Instytutu Badań Edukacyjnych w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznacza, że choć polscy uczniowie są nico mniej zadowoleni niż ich rówieśnicy z innych krajów, to mają bardzo dobre relacje ze znajomymi.
„Czują się obco w szkole, szkoła nie jest dla nich miejscem przyjaznym” – mówi ekspert. Michał Sitek wyjaśnia, że uczniowie nie są traktowani podmiotowo przez nauczycieli.”Nauczyciele dbają o swoje przedmioty, natomiast nie dostrzegają w nich ludzi z różnymi problemami” – mówi ekspert. Badanie obejmowało 15-latków.
W szkole szczęśliwsi niż Polscy czują się uczniowie m.in. z Meksyku, Czarnogóry, Chorwacji, Finlandii, Bułgarii czy Estonii. Z badania wynika, że chłopcy czują się szczęśliwsi od dziewcząt. I to nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.
Polscy uczniowie są za to w czołówce jeśli chodzi o nieodczuwanie strachu przed sprawdzianami. Zdaniem Michała Sitka to dlatego, że są oswojeni z klasówkami i testami. Ekspert wyjaśnia, że w innych krajach uczniowie boją się testów nawet jeśli są do nich przygotowani. Najbardziej sprawdzianów boją się Kostarykańczycy i Brazylijczycy. Najmniej Szwajcarzy. „To akurat ma duże znaczenie przy badaniach PISA, bo tam jest wyraźny związek, ci uczniowie, którzy boją się testów osiągają w nich potem słabsze wyniki” – mówi Michał Sitek.
Uczniom w badaniu zadano pytania o ich zadowolenie z życia i szeroko rozumiany dobrostan
Badanie PISA to największy międzynarodowy projekt mający określić umiejętności uczniów na świecie. W Polsce realizuje je Instytut Badań Edukacyjnych. Jest ono przeprowadzane od 2000 roku i obejmuje wszystkie kraje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oraz kraje partnerskie. Polska bierze udział w badaniu od początku.

Katarzyna Ingram, Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520