6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Polonia z niecierpliwością czekam na tegoroczne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, który w tym roku przypada na 21 i 22 października. Ruchy na rzecz propagowania dwujęzycznego wychowania rosną w siłę na całym świecie, a w środowiskach polonijnych zdają się rozkwitać zachłannie jak letnie kwiaty. Do instytucji i organizacji, które od dawna zajmują się tą tematyką dołączają coraz to nowe, a dzięki nowoczesnym technologiom „kąciki dobrej rady” powstają często nawet jako jednoosobowe przedsięwzięcia. Dla idei, z którą się mierzymy i celów, które chcemy osiągnąć nie ma nic wspanialszego. Dowodzi to, że coraz więcej z nas rozumie, iż dwujęzyczna edukacja bazuje na wspólnym działaniu, wymianie informacji i pomysłów, i przede wszystkim na wsparciu od osób, które borykają się na co dzień z tymi samymi problemami i wyzwaniami!

Takie były początki
– Kreśląc kilka lat temu kształt Polonijnego Dnia Dwujęzyczności od początku wiedzieliśmy, że nie będzie to święto o żadnych sztywnych „wytycznych”, zamkniętej liście zadań do zrealizowania. Raczej – że będzie to obraz malowany przez nas wszystkich, wspólnie. Tworzony w zależności od naszych możliwości, warunków lokalowych i finansowych, pomysłowości naszej i naszych dzieci. Najserdeczniej zapraszamy wszystkich na strony Polonijnego Dnia Dwuj
ęzyczności (www.polishbilingualday.com) gdzie sami przekonają się Państwo jak różnorodne, niezwykłe i zgoła fantastyczne były pomysły na obchody tego dnia w ubiegłych latach, a każdy z nich niczym nowy wulkan dobrej energii i inspiracji, tak bardzo potrzebnej nam wszystkim na co dzień.

Cele i zadania dnia dwujęzyczności
Ważnym celem, który przed sobą stawiamy, i który udało im się zrealizować, choć to święto jest jeszcze bardzo młode – to stworzenie wspólnoty, której mottem przewodnim do działania jest kreatywność. Wspólnoty wielojęzycznej i ogólnoświatowej, dla której granice i szerokość geograficzna nie mają znaczenia, bo łączy nas idea, że dwujęzyczne wychowanie i edukacja to sprawy, w których właśnie kreatywność odgrywa kluczową rolę. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach obchodów PDD poczucie tej wspólnoty będzie się tylko umacnia
. Każdy kto próbował budować życie poza granicami swojej ojczyzny wie, że emigracja, nawet jeśli wszystko idzie w niej „jak po maśle”, nigdy nie jest łatwym kawałkiem chleba, a dwujęzyczne wychowanie nigdy nie jest projektem, który zagwarantuje sukces, jeśli tylko zrealizujemy punkty a,b i c. Dlatego podkreślaliśmy to od początku: to takie ważne, szczególnie dla naszych dwujęzycznych dzieci, by umacniała się w nich świadomość, iż jako osoby dwujęzyczne mają oparcie w większym gronie podobnych im ludzi, nie tylko w swojej najbliższej rodzinie czy polskiej placówce edukacyjnej.

Przygotowania do kolejnej edycji Dnia Dwujęzyczności
W wielu miejscach na cały świecie trwają przygotowania do obchodów Polonijnego Dnia Dwujęzyczności, więc to dobry moment, by zatrzymać się trochę dłużej na idei łączenia. Polonia ostatnich kilku dziesięcioleci bardzo się zmieniła. Borykamy się w polonijnych środowiskach, nie tylko w USA, ale na całym świecie, z kwestiami „zaangażowania” Polaków w sprawy polonijne z jednej strony, a tzw. „widoczności” naszych środowisk i naszych spraw na większej arenie życia społecznego, politycznego i kulturalnego krajów, w których mieszkamy.

Niezwykli ludzie z polskimi korzeniami
Wiemy, że po świecie rozsianych jest dzisiaj mnóstwo niezwykłych ludzi o polskich korzeniach – osób świetnie wykształconych, pracujących w ciekawych zawodach, potencjalnie mających wiele do przekazania zwłaszcza najmłodszym, polonijnym pokoleniom i potencjalnie mogących wywierać duży wpływ na życie polonijne. Niestety, z wielu przyczyn często nie są to osoby, które znamy, o których słyszymy i które wpływ, o jakim mówimy, wywierają. Przyczyna jest prosta – ludzie ci pozostają, też z wielu przyczyn, poza orbitą polonijnych organizacji, wydarzeń i inicjatyw, nawet tych stricte towarzyskich. Szkoły polonijne czynią wysiłki, by czasami do takich ludzi dociera, z mniejszym lub większym powodzeniem. Gdy to się uda, polonijne dzieci i młodzież, a nierzadko i sami rodzice oraz kadra nauczycielska, odkrywają, iż Polacy lub ich potomkowie, nie ci z kart historii, z podręczników, ale teraz i tutaj, w realnym czasie, obok nas, realizują się w wielkich, ogólnoświatowych projektach, kształtują nowoczesną sztukę, nadają ton zbiorowym gustom, czy stoją za odkryciami, które na naszych oczach zmieniają rzeczywistość. Co najważniejsze – dowiadujemy się, że właśnie fakt bycia człowiekiem funkcjonalnie wielojęzycznym i wielokulturowym wydatnie pomaga tym osobom w realizacji ich życiowych i zawodowych planów.

Nawiązujemy współpracę z ciekawymi ludźmi
Polonijny Dzień Dwujęzyczności jest wspaniałą okazją, by zaprosić na obchody, a nawet nawiązać współpracę z ciekawymi, niezwykłymi ludźmi, których być może dotąd nie znaliśmy. Jako święto celebrujące dwujęzyczność i polonijne rodziny, ale także starające się promować atrakcyjny, aktualny wizerunek Polski na świecie, to wymarzona okazja, by pokazać z czego jesteśmy dumni i co mamy światu do zaoferowania. A że dobry przykład, inicjatywa i mobilizacja, które idą z dołu o wiele częściej generują większą i potężniejszą falę efektu, niż te narzucone z góry, nie zmarnujmy szansy. Kto zresztą ma wiedzieć lepiej, jak tego dokona
, niż my, Polacy?

W poprzednich edycjach PDD takie spotkania i promocje już miały miejsce. Na występach i prelekcjach pojawiali się eksperci od języka i wychowania, aktorzy, podróżnicy, artyści, tancerze, właściciele polonijnych biznesów, animatorzy życia kulturalnego. W Kolorado Polonijny Dzień Dwujęzyczności zainspirował organizatorów do ustanowienia dorocznego konkursu artystycznego imienia wspaniałego polskiego artysty światowej sławy, który żyje i tworzy w Denver – Witolda Kaczanowskiego. To dzięki obecności specjalnych gości porywała nas dobra energia i umacnialiśmy się w cennym przeświadczeniu, jak dużo mamy do zaoferowania i jednocześnie ile możemy się od siebie samych nauczy. A ponieważ życie zaskakuje i potrafi pisać najbardziej niezwykłe scenariusze, wcale nie na wyrost jest postawić pytanie: kto wie, czy obecność ciekawego gościa na Polonijnym Dniu Dwujęzyczności nie stanie się ognikiem, który w przyszłości rozpali czyjąś wielką karierę i sukces, nie zainspiruje dzisiejszego uczestnika któregoś z naszych konkursów czy warsztatów do działań, które zmienią świat?

Pomysły na urozmaicenie PDD
Dlatego kochani entuzjaści, przyjaciele i realizatorzy Polonijnego Dnia Dwujęzyczności! Jeśli szukacie pomysłów na urozmaicenie PDD w waszym środowisku zachęcamy wszystkich gorąco: poszukajcie tam, gdzie może jeszcze nie szukaliście! Zaproście gościa, który spotka się z waszymi dwujęzycznymi dziećmi i ich rodzinami, i zainspiruje opowieścią o sobie, swojej pracy, życiu, swoim pomyśle na emigrację. Zaangażujcie w Polonijny Dzień Dwujęzyczności artystów. Wychowanie przez sztukę nie tylko wspiera dwujęzyczność (pomysłów jak to realizować jest nieskończenie wiele!), to kapitał, który procentuje przez całe życie człowieka.

Pozdrawiamy wszystkich i życzymy kreatywności, wspólnoty oraz mnóstwa pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji kolejnego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności! Bądźcie z nami i dzielcie się własnymi pomysłami i przemyśleniami. Czekamy na wasz odzew i waszą współpracę.

 

Redakcja Fundacji Dobra Polska Szkoła
Nowy Jork, USA

Kontakt: [email protected]

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520