Policja zdjęła jej hidżab, kobieta otrzyma 85 tys. dolarów odszkodowania

Policja zdjęła jej hidżab, kobieta otrzyma 85 tys. dolarów odszkodowania

Miasto Long Beach w Kalifornii zgodziło się wypłacić w ramach ugody 85 tys. dolarów odszkodowania muzułmance, której policjanci zdjęli hidżab w trakcie aresztowania.

Kirsty Powell została zatrzymana do kontroli drogowej w 2015 roku. Okazało się, że miała trzy nieuregulowane mandaty, dlatego funkcjonariusze postanowili ją aresztować. Wtedy jeden z nich ściągnął jej tradycyjne muzułmańskie nakrycie głowy.

Powell podkreśla, że prosiła o zgodę na noszenie hidżabu w areszcie. Chciała też, by przeszukała ją funkcjonariuszka, a nie funkcjonariusz. Oba wnioski zostały jednak odrzucone, w związku z czym kobieta skierowała sprawę do sądu.

W listopadzie 2016 roku departament policji w Long Beach zmienił swoją politykę, tak by aresztowana osoba mogła nosić hidżab lub inne religijne nakrycie głowy, o ile nie stwarza to zagrożenia dla bezpieczeństwa. Teraz z kolei władze miasta poszły z kobietą na ugodę.

– Nigdy nikomu bym nie życzyła, żeby przechodził przez coś takiego, co mnie spotkało – mówiła Powell, kiedy składała pozew.

(hm)

COMMENTS

WORDPRESS: 0