Policja pomoże w ochronie… zabytków

Policja pomoże w ochronie… zabytków

Generalny Konserwator Zabytków i Komendant Główny Policji podpisali porozumienie w sprawie współdziałania w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości skierowanej przeciwko zabytkom oraz innym dobrom kultury. Odbyło się to w siedzibie Departamentu Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, Generalny Konserwator Zabytków profesor Magdalena Gawin podkreśliła, że to bardzo ważny moment, bo przestępstwa przeciwko zabytkom i ruchomym i nieruchomym zdarzają się bardzo często.
„Mamy codziennie zgłoszenia, że dzieje się z zabytkami coś złego, że albo są one wywożone albo działają całe szajki, które zajmują się obrotem nielegalnym, dlatego współpraca z policją jest niezwykle ważna” – mówiła Magdalena Gawin. Dodawała, że służby konserwatorskie i Narodowy Instytut Dziedzictwa muszą współdziałać z policją na bardzo wielu polach. „To nie są tylko poszukiwania skradzionych zabytków, ale to jest także cała akcja prewencyjna, którą należy propagować. To jest też szereg akcji związanych z ekspertyzami, dlatego, że policja nie jest w stanie wycenić zabytku i temu służą fachowe ekspertyzy Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz pracowników Departamentu Ochrony Zabytków, a także wojewódzkich konserwatorów zabytków” – tłumaczyła wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Jan Lach dodał, że podpisane porozumienie porządkuje dotychczasową współpracę. „Tak, abyśmy byli jeszcze bardziej skuteczni po pierwsze w ochronie naszych dóbr kultury, a po drugie w ściganiu sprawców tego rodzaju przestępstw” – podkreślił nadinspektor Jan Lach. Dodał, że polska policja jest jedną z najbardziej skutecznych w zwalczaniu tego rodzaju przestępczości w skali całej Europy, co potwierdzają badania Europolu.
Podczas uroczystości wiceminister profesor Magdalena Gawin wręczyła również złote odznaki „Za opiekę nad zabytkami”przedstawicielom służb mundurowych, instytucji kultury i muzealników, zasłużonym w zwalczaniu przestępczości przeciwko zabytkom i prowadzeniu działalności prewencyjnej w zakresie ochrony zabytków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0