Polacy pracują nad sztuczną trzustką

Polacy pracują nad sztuczną trzustką

Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej imienia Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pracują nad sztuczną, bioniczną trzustką. Prace prowadzone są, między innymi, we współpracy z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

 

Za parę lat, jeśli projekt się powiedzie, chorzy na cukrzycę typu pierwszego będą mieli zupełnie innowacyjną metodę leczenia. „Bioniczna trzustka będzie wszczepiona do organizmu człowieka” – mówi profesor Agnieszka Dobrzyń z Pracowni Sygnałów Komórkowych i Zaburzeń Metabolicznych Instytutu imienia Nenckiego. Trzustka będzie wykonana z polimerów, które będzie można wszczepić do ciała człowieka. Wewnątrz będą znajdowały się wyspy trzustkowe wyhodowane z komórek macierzystych pobieranych z tkanki tłuszczowej albo ze szpiku kostnego pacjenta i przekształcone w komórki wydzielające insulinę i glukagon.

„Już dziś można przeszczepić trzustkę albo wyspy trzustkowe” – podkreśla profesor Agnieszka Dobrzyń. Natomiast tego typu przeszczepy wiążą się z ogromnym obciążeniem dla pacjenta w postaci terapii immunosupresyjnej. Dlatego wyspy trzustkowe w bionicznej trzustce będą pochodziły z własnych komórek macierzystych. W tym wypadku przeszczep nie będzie wymagał podawania leków immunosupresyjnych.

Profesor Agnieszka Dobrzyń dodaje, że narząd będzie wykonany w technologii 3D. Biodrukowanie narządów jest już wykorzystywane w medycynie. „Do tworzenia narządów na drukarce 3D będą wykorzystane polimery, które są akceptowane przez ciało człowieka” – wyjaśnia profesor.

Projekt otrzymał dofinansowanie, między innymi, z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Nad sztuczną trzustką pracują również naukowcy w takich krajach, jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Holandia.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/Siekaj/dyd

fot.pixabay.com

COMMENTS

WORDPRESS: 0