Pogoda w sylwestra i Nowy Rok. Będzie jak w Wielkanoc. Termometry w sylwestra pokażą nawet plus 15 stopni we Wrocławiu

Pogoda w sylwestra i Nowy Rok. Będzie jak w Wielkanoc. Termometry w sylwestra pokażą nawet plus 15 stopni we Wrocławiu

Przyroda w regionie zachowuje się, jakby nadeszła już wiosna. Tegoroczny sylwester będzie wyjątkowo ciepły. Styczeń też nie przyniesie zimy.

Mimo końcówki grudnia w przyrodzie nic nie zapowiada zimy. A najbliższe dni będą jeszcze cieplejsze. W powiecie poddębickim na wierzbach pojawiły się kotki, które zwykle są dopiero przed Wielkanocą. – W czwartek w powietrzu latały komary – relacjonuje Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic. W okolicach Jeziorska nadal chodzą żurawie, które powinny odlecieć już w październiku. Z cieplejszych krajów powróciły już dzikie gęsi. Lecą na wschód, chociaż o tej porze powinny być daleko od naszego kraju. – Zachowują się tak, jakby to była wiosna i zbliżał się okres lęgowy – mówi Cyganiak.

 

Z ziemi wychodzą przebiśniegi i tulipany. Pędy mają po kilka centymetrów. W Łodzi na krzewach pojawiły się nabrzmiałe pąki. A trawniki, mimo środka zimy, są zielone. – Zawirowanie w przyrodzie jest niesamowite, bo jak na koniec grudnia, jest wyjątkowo ciepło – mówi Cyganiak. Najbliższe dni też nie przyniosą ochłodzenia. W sobotę będzie słonecznie, a temperatura w regionie nie przekroczy 2 stopni na plusie. Jednak pod wieczór przyjdzie silny wiatr i deszcz, a wraz z nimi zmiana pogody. W sylwestrową niedzielę termometry w Łodzi pokażą 8 stopni. A w rejonach Wrocławia i Zielonej Góry nawet kilkanaście stopni. „Na zachodzie możliwy wzrost temperatury do 13 – 15 stopni” – alarmuje zgierzanin Jarosław Turała, autor profilu „Sorry, taki mamy klimat” na Facebooku i przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Pasjonatów Meteorologii.

 

Na początku nowego roku także należy się spodziewać temperatur dodatnich. A nawet najdłuższe, dwutygodniowe prognozy meteorologiczne nadejścia zimy nie widzą. Jak ocenia Zdzisław Cyganiak, zima w regionie łódzkim jeśli będzie, to dopiero w lutym. – Opady śniegu się pojawią. Ale śnieg będzie szybko topnieć. Dużych mrozów nie należy się spodziewać. Tegoroczna zima będzie łagodna – ocenia Cyganiak. Jak podkreśla, pogoda w styczniu będzie dynamiczna, z częstymi deszczami i zmianami aury. – Po ciepłej zimie możemy się spodziewać wilgotnej wiosny i podtopień – zapowiada.

Matylda Witkowska

COMMENTS

WORDPRESS: 0