15.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Podsumowanie weekendu Narodowego Święta Niepodległości

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Trzysta tysięcy osób uczestniczyło 11 listopada w Festiwalu „Niepodległa” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, zaś 40 tysięcy osób na Stadionie Narodowym i 7 milionów widzów przed telewizorami obejrzało dzień wcześniej „Koncert dla Niepodległej” – poinformował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Szef resortu kultury podsumowując weekendowe obchody Narodowego Święta Niepodległości podkreślił, że Polacy masowo uczestniczyli w różnego rodzaju wydarzeniach. „Cel naszej pracy, cel, który chyba cała Polska sobie postawiła w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości, czyli wzmocnienie polskiej wspólnoty w jakimś zakresie chyba został osiągnięty – dzięki tysiącom naszych obywateli, którzy zarówno uczestniczyli, organizowali lub współorganizowali te wydarzenia” – powiedział Piotr Gliński.
Wśród imprez, które cieszyły się największym zainteresowaniem Polaków, poza Festiwalem Niepodległa i koncertem na Stadionie Narodowym Piotr Gliński wymienił też pokaz fajerwerków czy organizowany przez rząd Biało-Czerwony Marsz, który zgromadził ponad 250 tysięcy osób. Wicepremier dodał, że spektakularnym wydarzeniem było wspólne śpiewanie przez Polaków w południe Mazurka Dąbrowskiego na 6 kontynentach. „Ten wspaniały pomysł przerósł nasze oczekiwania. Cała Polska i cały świat w zasadzie celebrował i śpiewał polski hymn o godz. 12.00 11 listopada” – podkreślił Piotr Gliński.
Pełnomocnik rządu do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości RP, wiceminister kultury Jarosław Sellin wskazywał na unikatowe w skali międzynarodowej przedsięwzięcie – wielki projekt „100 na 100. Muzyczne Dekady Wolności” i jego uroczyste zwieńczenie jakim były w dniu Narodowego Święta 22 koncerty w Polsce i za granicą. „Wielki koncert w Teatrze Wielkim zwieńczał wspaniały program prezentujący sto najpiękniejszych polskich kompozycji z ostatnich stu lat od roku 1918 do 2018. Był on prezentowany w 11 salach koncertowych w niedzielę w Polsce i 11 na świecie” – podkreślał Jarosław Sellin.
Paulina Florjanowicz, koordynator Programu „Niepodległa” z resortu kultury zwracała uwagę na ogromną frekwencję w muzeach. W świąteczny weekend muzea i inne instytucje wystawiennicze odwiedziło łącznie ponad 135 tysięcy osób. „Takie frekwencje osiągane są na przykład w Noc Muzeów. W większości z nich są wystawy dedykowane stuleciu odzyskania niepodległości sfinansowane z Programu „Niepodległa” – podkreśliła Paulina Florjanowicz.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/Rita/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520