Podsumowanie inwestycji drogowych

Podsumowanie inwestycji drogowych

W 2017 roku oddano do użytku ponad 250 kilometrów nowych dróg – wynika z danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i autostrad. To nieco mniej, niż zakładano na początku roku. Tylko w grudniu oddano ponad 100 kilometrów. Kierowcy mogą korzystać między innymi z fragmentu trasy S8, która jest jednocześnie obwodnicą podwarszawskiej miejscowości Marki. Także od grudnia można już korzystać z fragmentu trasy S5 na odcinkach Trzebnica – Widawa oraz Trzebnica – Krośnice. Kierowcy mogą też jeździć obwodnicą Ostródy o długości prawie 18 kilometrów. 

W 2017 roku rozpoczęła się też budowa Południowej Obwodnicy Warszawy. Elementem trasy jest most przez Wisłę. W ostatnich dniach grudnia Wojewoda Mazowiecki podpisał pozwolenie na realizację tak zwanego ursynowskiego fragmentu tej trasy. Oznacza to, że już wszystkie odcinki mają pozwolenie na budowę i mogą być realizowane.
W 2018 roku zmieni się operator systemu ViaToll. System służy do pobierania opłat za przejazd samochodami ciężarowymi. W listopadzie kończy się umowa z dotychczasowym operatorem, firmą Kapsch. Jej obowiązki przejmie Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Jak mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odpowiednie przepisy zostały już uchwalone. Pieniądze za przejazd są przeznaczone na budowę nowych dróg i modernizację istniejących. Rząd planuje, że w roku 2018 powstanie 450 kilometrów nowych tras, w tym dwa odcinki autostrady A1. Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy ma się zakończyć w 2020 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/kj

COMMENTS

WORDPRESS: 0