Podróż autem elektrycznym po Europie będzie łatwiejsza?

Podróż autem elektrycznym po Europie będzie łatwiejsza?

Koncerny BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company oraz Volkswagen Group wraz z markami Audi i Porsche ogłosiły zawiązanie spółki joint venture o nazwie IONITY. Jej misją będzie opracowanie oraz wdrożenie sieci stacji ładowania wysokiej mocy (HPC) dla pojazdów elektrycznych na terenie całej Europy.

 

Do 2020 roku Ionity zbuduje i uruchomi około 400 punktów ładowania – a tym samym sprawi, że dalekie podróże pojazdami na prąd staną się łatwiejsze. To znaczący krok dla rozwoju elektrycznej mobilności. Na czele nowej spółki, z siedzibą w Monachium, stają dyrektor generalny Michael Hajesch oraz dyrektor operacyjny Marcus Groll. Trwa już budowa zespołu pracowników  – na początku 2018 r. ma on liczyć 50 osób. „Pierwsza ogólnoeuropejska sieć HPC odgrywa kluczową rolę w tworzeniu rynku dla pojazdów elektrycznych. Ionity zrealizuje nasz wspólny cel, jakim jest zapewnienie klientom możliwości szybkiego ładowania akumulatorów oraz realizacji cyfrowych płatności, tak by ułatwić im odbywanie dalekich podróży” – powiedział Michael Hajesch.

 

Dzięki nawiązaniu współpracy z sieciami stacji paliwowych Tank & Rast, Circle K oraz OMV jeszcze w tym roku uruchomionych zostanie 20 stacji ładowania przy głównych drogach Niemiec, Norwegii i Austrii, zlokalizowanych co około 120 km. W 2018 r. sieć rozrośnie się do ponad 100 stacji. Każda z nich zaoferuje wiele stanowisk, pozwalając jednocześnie ładować akumulatory samochodów różnych marek. Sieć zapewni moc ładowania do 350 kW na jedno stanowisko i będzie korzystać z europejskiego standardu ładowania Combined Charging System. W rezultacie pozwoli znacznie skrócić czas „tankowania” w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. Oczekuje się, że otwartość systemu dla aut wielu producentów oraz jego ogólnoeuropejski zasięg przyczynią się do zwiększenia poziomu akceptacji pojazdów elektrycznych.

 

Wybór najlepszych lokalizacji uwzględnia potencjalną integrację z istniejącymi systemami ładowania. Ionity prowadzi w tej sprawie negocjacje z działającymi już operatorami (również z tymi, z którymi współpracują udziałowcy nowej spółki), a także z instytucjami politycznymi. Realizacja inwestycji akcentuje zaangażowanie producentów w rozwój mobilności elektrycznej i opiera się na międzynarodowej współpracy w ramach branży motoryzacyjnej.

 

 

 

Założyciele joint venture: BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company i Volkswagen Group, objęli równe pakiety udziałów w projekcie. Jednocześnie przedsięwzięcie jest otwarte na innych producentów, którzy chcieliby wziąć udział w rozbudowie ogólnoeuropejskiej sieci stacji ładowania.

 

(ip) aip

COMMENTS

WORDPRESS: 0