13.2 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Początek astronomicznej jesieni w najbliższy piątek. Zima coraz bliżej. Może nas niemile zaskoczyć…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Choć astronomiczne lato jeszcze trwa, jesień już puka do naszych drzwi – oficjalnie zacznie się wraz z równonocą jesienną. W tym roku początek astronomicznej jesieni na naszej półkuli północnej wypada 22 września o godzinie 22.02. 

Jaka będzie zima 2017/2018? Choć czekamy jeszcze na złotą polską jesień i tradycyjne babie lato, szafy z ciepłą odzieżą już zostały otwarte. Zmuszają nas do tego prognozy pogody na najbliższe dni, a zwłaszcza noce: w dzień termometry pokażą do 12 st. Celsjusza, ale nocami i nad ranem słupek rtęci może spadać nawet do 0 stopni C. To pierwsze poważne ostrzeżenie dla kierowców. Nieodłączne staje się pytanie: jaka zima czeka nas w tym sezonie? Czy są jakieś znaki na ziemi i niebie, które zapowiadałyby siarczyste mrozy lub raczej późnojesienną pluchę? Ostatnie grudnie wcale nie były białe, a tym bardziej mroźne.

 

Śnieg pojawiał się dopiero w styczniu, w lutym i marcu zaczynały się wiosenne roztopy, za to kwietnie i maje skąpiły nam ciepła. Tegoroczne majowe mrozy zniszczyły kwitnące sady i uprawy. Teraz czekają nas drastyczne podwyżki cen owoców, w tym jabłek – nawet do 5-7 zł za kilogram. Ostatnio jednak różne serwisy pogodowe podają informacje – na razie mrożące krew w żyłach – że możemy się spodziewać najsurowszej zimy od stu lat. Na terenie Europy prognozują obfite opady śniegu i silne mrozy. W niektórych krajach termometry pokażą nawet minus 30 st. Celsjusza. Pierwsze opady śniegu i przymrozki mogą się pojawić już w październiku.

 

Na początku grudnia mieszkańców Europy północnej i środkowej, w tym Polskę, mają zaskoczyć temperatury niższe niż przeciętnie o tej porze roku. Zimno, śnieg i wiatr mają się utrzymywać aż do kwietnia. Powodem tych zjawisk mają być nawiedzające – głównie kontynent amerykański – cyklony i huragany niszczące wszystko na swojej drodze. Ma temu też sprzyjać spadek aktywności słońca. Tylko że ponadprzeciętne, tropikalne temperatury latem, które w tym roku notowaliśmy również w Polsce, mają być skutkiem wzmożonej aktywności słońca, które jest współwinne ocieplaniu się klimatu na naszym globie. Które teorie są zatem trafione, a które podyktowane być może interesami różnych branż, np. odzieżowej, opałowej itp.? Jedno jest pewne: tak zwane zimy stulecia zdarzają się co pewien czas.

 

Ostatnia zaczęła się u nas 29 grudnia 1978 r. Do Polski dotarł wtedy znad Skandynawii bardzo rzadko spotykany układu niżów i wyżów. Zaczęły napływać lodowate masy powietrza. Temperatura spadła do minus 25 stopni, a przy silnych porywach wiatru zimno odczuwalne było jeszcze dotkliwiej. Opady śniegu trwające kilka dni sparaliżowały nie tylko życie na drogach. Zamknięto szkoły, wiele instytucji i zakładów pracy, bo ludzie nie mogli do nich dojechać.

 

 
-Atak zimy w Śląskiem, 18 kwietnia 2017

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520