Plany rozwoju e-administracji w Polsce na 2018 rok

Plany rozwoju e-administracji w Polsce na 2018 rok

Rozwój systemu mDokumenty oraz wprowadzenie wspólnego loginu do portali e-administracji, to jedne z ważniejszych zadań, które chce zrealizować w tym roku Ministerstwo Cyfryzacji. Pierwszy z projektów umożliwia korzystanie z mobilnej wersji dokumentów przy pomocy smartfona. „Technicznie aplikacja jest gotowa, jednak potrzebna jest jeszcze zmiana prawa” – mówi Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji.

„Czekamy cały czas na zmiany prawne, które umożliwią korzystanie z mDowodu osobistego, mPrawa jazdy. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie można na przykład wychodzić z domu z telefonem komórkowym i kluczykami i w sytuacji kontroli drogowej w zupełności to wystarczy” – dodaje.
Resort cyfryzacji pracuje nad kilkudziesięcioma różnymi projektami usług e-administracji. Jednym z założeń na ten rok jest wprowadzenie pojedynczego loginu do wszystkich portali, przez które obywatel załatwia sprawy urzędowe. „Dziś mamy mnóstwo haseł i loginów, często je zapominamy. Chcemy zamienić je na jeden login. Technicznie to rozwiązanie jest prawie gotowe, tu też czekamy na zmiany legislacyjne. Zależy nam, by praktycznie wszystkie sprawy, które obywatele załatwiają w urzędach, mogli załatwić elektronicznie” – dodaje Karol Manys.
Przez internet obecnie można załatwić około 500 różnego rodzaju spraw urzędowych. Ich listę możemy sprawdzić na portalu obywatel.gov.pl. Do korzystania z niego potrzebny jest profil zaufany. Obecnie ma go około milion trzysta tysięcy Polaków. Liczba profili zaufanych wzrosła w ciągu ostatniego roku o 100 procent.

IAR/Tomasz Zielenkiewicz/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0