Plany rozbudowy policyjnego Archiwum X

Plany rozbudowy policyjnego Archiwum X

Policja ma zamiar rozbudowywać jednostki zajmujące się niewyjaśnionymi sprawami sprzed lat, tak zwane Archiwum X. Każda komenda wojewódzka ma mieć taką grupę, a w Komendzie Głównej Policji ma się pojawić wydział do takich spraw w biurze kryminalnym – mówi komendant główny Jarosław Szymczyk.

Obecnie w zainteresowaniu grup Archiwum X jest około tysiąca spraw, do tej pory udało się wyjaśnić 60. Łącznie w kraju nad niewyjaśnionymi przed laty sprawami pracuje 45 funkcjonariuszy w piętnastu komendach wojewódzkich.
Najgłośniejszą sprawą rozwiązaną ostatnio przez krakowskie Archiwum X jest sprawa Iwony Cygan ze Szczucinia- 17-latki zamordowanej w czerwcu 1998 roku. Przez 19 lat nie udawało się przebić przez zmowę milczenia i efekty przyniosła dopiero zmiana prokuratury prowadzącej i praca policjantów Archiwum X. Do Polski na mocy umowy ekstradycyjnej z Austrii trafił już główny podejrzany Paweł K., który usłyszy zarzut zabójstwa Iwony Cygan ze szczególnym okrucieństwem. Nieoficjalnie mówi się, że Paweł K. zajmował się handlem ludźmi, między innymi wywożeniem młodych kobiet na Zachód. Iwona Cygan miałaby być jedną z nich, a brak zgody na ten proceder zakończył się morderstwem.

Mariusz Pieśniewski, Fot. PolskaPress

COMMENTS

WORDPRESS: 0