9.4 C
piątek, 19 kwietnia, 2024

Pjongczang 2018. Sven Kramer ponownie mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim. Adrian Wielgat debiutu nie będzie miło wspominał

Drugą konkurencję w łyżwiarstwie szybkim podczas igrzysk w Pjongczangu – bieg na 5000 m mężczyzn – wygrał Holender Sven Kramer. Adrian Wielgat był 22.

32-letni Kramer to najbardziej utytułowany panczenista ostatnich lat. W niedzielę w Korei Płd. zdobył swój ósmy medal olimpijski, a czwarty złoty. Bieg na 5000 m na igrzyskach wygrał po raz trzeci z rzędu, co jest ewenementem. Uzyskał czas 6.09,76 min (nowy rekord olimpijski), wyprzedzając o prawie 2 s Ted-Jana Bloemena (Kanada) i Sverre Lunde Pedersena (Norwegia). Ich z kolei dzieliło ledwie 0,002 s, na takim dystansie to nieprawdopodobna historia. Jedyny Polak w stawce, Adrian Wielgat, w olimpijskim debiucie zajął 22., ostatnie miejsce w stawce. Uzyskał czas 6.31,71, a do przedostatniego Amerykanina Emery’ego Lehmana stracił 0,55 s. Po dwóch konkurencjach na obiekcie w Gangneung dominuje Holandia. W inaugurującym zmagania olimpijskie biegu na 3000 m kobiet zawodniczki z tego kraju zdobyły w sobotę wszystkie medale. Dziś złoto dołożył Kramer, a przecież Holendrem jest też Bloemen, który kilka lat temu wybrał występy w barwach „Klonowego Liścia”. W poniedziałek bieg na 1500 m kobiet, z udziałem Polek.

5000 m mężczyzn 1. Sven Kramer (Holandia) 6.09,76 2. Ted-Jan Bloemen (Kanada) 6.11.616 3. Sverre Lunde Pedersen (Norwegia) 6.11,618 4. Peter Michael (Nowa Zelandia) 6.14,07 5. Lee Seung-Hoon (Korea Płd.) 6.14,15 6. Bart Swings (Belgia) 6.14,57 … 22. Adrian Wielgat (Polska) 6.31,71