Po raz pierwszy u jednego chorego przeszczepiono dwa narządy – serce i nerkę

Po raz pierwszy u jednego chorego przeszczepiono dwa narządy – serce i nerkę

Pionierska operacja warszawskich lekarzy z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus. Po raz pierwszy u jednego chorego przeszczepiono dwa narządy – serce i nerkę. Trzydziestosiedmioletni pacjent cierpiał na schyłkową niewydolność serca i schyłkową niewydolność nerek.

Profesor Tomasz Hryniewiecki dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie mówi, że taka operacja to istotny ratunek dla chorych, którym lekarze wcześniej nic nie mogli zaproponować. „Dotychczas pacjenci z niewydolnością nerek byli dyskwalifikowani od operacji serca i odwrotnie, pacjenci z niewydolnością serca nie mogli być leczeni transplantacją nerki” – mówi dyrektor. Tomasz Hryniewiecki mówi, że to grupa pacjentów, która dotychczas nie mogła być uratowana. „Po raz pierwszy zaproponowaliśmy operację jednoczasową i to jest propozycja dla niewielkiej grupy chorych, ale istotnej, która ma niewydolność tych dwóch narządów” – mówi profesor.

Pacjent Norbert Owczarek za tydzień wyjdzie ze szpitala. O swojej chorobie dowiedział się ponad 4 lata temu podczas badań okresowych w pracy. „Ostatnie dni wyglądały tak, że spałem w dzień, spałem w nocy, a pięć kroków to był dla mnie wysiłek” – mówi Norbert Owczarek. Dzisiaj mężczyzna mówi, że z każdym dniem nabiera sił i czuje się coraz lepiej.
Na liście kandydatów do przeszczepienia jest już czterech kolejnych pacjentów. Na świecie podobne operacje wykonywane są od wielu lat.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0