8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Pielgrzymi spędzają ostatni dzień w diecezjach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pielgrzymi, którzy przybyli do Polski na Światowe Dni Młodzieży, spędzają ostatni dzień w diecezjach. Biorą udział w mszach świętych, odprawianych w goszczących ich parafiach. W Poznaniu kilka tysięcy młodych ludzi na placu katedralnym odnowiło przyrzeczenia chrzcielne. „Chrzest był dla każdego z was zasadniczą zmianą w życiu. Zapoczątkował w nas nowe życie oraz włączył was w wybraną przez Boga wspólnotę – Lud Boży. Od tej chwili waszym powołaniem stała się świętość” – mówił do młodych abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przypomniał, że odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych odbywa się w miejscu, które przed 1050 laty było świadkiem podobnego gestu ze strony księcia Mieszka I i jego poddanych. Po nabożeństwie z poznańskiego Ostrowa Tumskiego wyruszył wielobarwny korowód młodych na Cytadelę, gdzie ma miejsce kulminacja Dni w diecezji poznańskiej.
Młodzi pielgrzymi mają dziś zjeść obiad pożegnalny u goszczących ich rodzin. Wielu z nich już dzisiaj pojedzie do Krakowa, gdzie rozpoczną się wkrótce Światowe Dni Młodzieży. Mówią, że pozostaną im niezapomniane wspomnienia polskiej gościnności i bogactwa kultury naszego kraju.
Dzisiaj w stolicy ostatni dzień działa miejska strefa kultury przy Krakowskim Przedmieściu. O 16:00 odbędzie się spotkanie z osobami z otoczenia papieża Jana Pawła II, a o 20:00 zaplanowano tam koncert finałowy. O 19:00 kardynał Kazimierz Nycz spotka się z wolontariuszami Dni w Diecezjach w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej
Dziś rozpoczyna się wojskowa część Światowych Dni Młodzieży. Ordynariat polowy, podobnie jak inne diecezje w całym kraju, organizuje spotkania dla młodych w ramach ŚDM. Na wojskowe Światowe Dni Młodzieży przyjechali młodzi żołnierze z Polski i dziesięciu krajów z całego świata. Goście z zagranicy rano złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wpisali się do księgi pamiątkowej. Potem mają zwiedzać Zamek Królewski i Stare Miasto oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Oficjalnie wojskowa część diecezjalnych spotkań dla mundurowych rozpocznie się o 16:00 mszą świętą. Bezpośrednio po niej odbędzie się krótka uroczystość przed pomnikiem Powstania Warszawskiego, tuż obok Katedry Polowej Wojska Polskiego. Jutro żołnierze pojadą do Częstochowy, gdzie odwiedzą Jasną Górę, po czym wrócą do stolicy. Wtorek zarezerwowano na zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Katyńskiego. Następnego dnia wszyscy pojadą do Krakowa, wcześniej odwiedzając Wieliczkę i dawny obóz Auschwitz.
W sumie w wojskowych Światowych Dniach Młodzieży weźmie udział 700 mundurowych. Jeden z żołnierzy przyleciał aż z Nowej Zelandii. Są też wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Hiszpanii oraz państw bałtyckich.
Ci pielgrzymi, którzy już dziś pojadą do Krakowa, będą mogli tej nocy zwiedzić wiele na co dzień zamkniętych miejsc; kościelne skarbce, zakrystie, katakumby. Z myślą o uczestnikach ŚDM swoje drzwi otworzy kilkadziesiąt kościołów, klasztorów, ale też archidiecezjalne muzea i synagogi.
Festiwal „Cracovia Sacra” rozpocznie się o 18:30 koncertem inauguracyjnym w Katedrze na Wawelu. Arie sakralne, chorały i modlitwy zaśpiewają: Chór Psalmodia ,Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Chór Chłopięcy Pueri Cantores Sancti Joseph oraz soliści: Nina Nowak i Rafał Gudyka. Z uwagi na rangę i charakter ŚDM, postanowiono wyjątkowo przenieść termin Nocy Cracovia Sacra z sierpnia na lipiec.
W programie znalazło się ponad 20 koncertów o tematyce sakralnej, kilkanaście wystaw, zwiedzanie najpiękniejszych świątyń Krakowa i okolic, odkrywanie kościelnych zabytków i dzieł sztuki, na co dzień niedostępnych. Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny. Do niektórych obowiązują darmowe wejściówki.
W Brzegach, gdzie za tydzień papież Franciszek odprawi główną mszę w czasie Światowych Dni Młodzieży, trwa budowa ołtarza i sektorów. Koordynator i szef projektu Campus Misericordiae, ksiądz Bogdan Kordula, mówi, że Pola Miłosierdzia są gotowe w 95 procentach na przyjęcie pielgrzymów i papieża. Konstrukcyjnie ołtarz jest gotowy, teraz trwa zamieszczanie dekoracji i montaż głośników. Papieski ołtarz ma 93 metry szerokości oraz 50 metrów głębokości. Cała zabudowa wraz z bocznymi scenami tworzy obszar o wymiarach 175 metrów na 57 metrów.
Prace nad budową Campus Misericordiae zakończą się we wtorek, czyli dwa dni przed zakładanym terminem. Według szacunków, do 103 sektorów będzie mogło wejść prawie 2 miliony pielgrzymów.

IAR/dw/to/fot.Dawid Łukasik

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520