15.4 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Co piąty nastolatek cierpi na zaburzenia depresyjne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Co piąty nastolatek cierpi na zaburzenia depresyjne, od czterech do ośmiu procent dzieci i młodzieży ma depresję kliniczną i potrzebuje pomocy specjalistów – wynika z badań Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

Psychiatra profesor Janusz Heitzman podczas debaty „Nastoletnia Depresja” wyjaśnił, że depresja u młodych ludzi, inaczej niż u dorosłych, nie zawsze objawia się smutkiem. Częściej może występować poczucie osamotnienia albo wręcz agresja. Może pojawić się też niechęć do chodzenia do szkoły, a przede wszystkim izolacja, wycofanie się i niemożność porozumiewania z rodzicami oraz unikanie kontaktu ze swoimi rówieśnikami. W przypadku młodszych dzieci mogą pojawić się zaburzenia somatyczne, bóle brzucha, głowy, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, nawet tej, która wcześniej sprawiała dziecku przyjemność.
15-letnia Amelia Gruszczyńska na depresję zachorowała w wieku 12 lat, kiedy jej mama w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dziewczynka nie potrafiła sobie poradzić z problemami, zaczęła się okaleczać, przez 2 miesiące leczyła się w szpitalu psychiatrycznym. Amelia jest już zdrowa i chce pomagać innym nastolatkom z depresją.
23 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Od jutra do 23 lutego czynny będzie „antydepresyjny telefon zaufania” pod numerem 22 594 91 00 w godzinach 16.00 do 20.00 – będzie dyżurował lekarz psychiatra.
Telefon jest też czynny przez cały rok w każdą środę i czwartek w godzinach 17-19.00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Joanna Stankiewicz/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520