13.2 C
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Philadelphia Eagles wygrywają 52. Super Bowl!

Philadelphia Eagles po raz pierwszy w historii wygrali Lombardi Trophy . W rozegranym w w Minneapolis 52. Super Bowl, pokonali obrońców tytułu New England Patriots 41 : 33

Liga NFL ma w ostatnich latach szczęście do emocjonujących finałów. Rok temu kibice oglądali pierwszą w historii Super Bowl dogrywkę, w tegorocznym finale padło kilka rekordów. Obie drużyny zdobyły w sumie aż 1151 jardów – najwięcej w jakimkolwiek spotkaniu w historii NFL. Rozgrywający Patriots – Tom Brady podał na 505 jardów – najwięcej w historii play-offs NFL, a 74 zdobyte wczoraj punkty to drugi wynik w historii Super Bowl.

Od początku spotkania wiadomo było, że to formacje atakujące obu drużyn będą dyktować warunki gry.

W pierwszej kwarcie oba zespoły wymieniły się kopnięciami za 3 punkty. Eagles odskoczyli później na sześciopunktowe prowadzenie po 34 jardowym podaniu na touchdown od Nick’a Foles’a do Alshon’a Jeffrey. Podwyższenia nie trafił młody kopacz Filadelfii Jake Elliot.

Kopacze obu drużyn mieli wczoraj zły dzień. Niezawodny zazwyczaj kicker Patriots – Stephen Gostkowski spudłował w 2 kwarcie aż dwukrotnie.

Jeszcze przed przerwą prowadzenie Eagles wzrosło do 10 punktów po biegowej akcji byłego gracza Patriots – LeGarrette’a Blount’a i podaniu złapanym przez rozgrywającego Eagles – Nick’a Foles’a.

Patriots odpowiedzieli 48 jardowym kopnięciem Gostkowskiego i przyłożeniem po 26-jardowym biegu Jamesa White’a.

Po przerwie, piłkę jako pierwsi otrzymali Patrioci i szybko zmniejszyli stratę do trzech punktów po przyłożeniu Rob’a Gronkowskiego. Jeszcze w trzeciej kwarcie obie drużyny zdobyły po jednym touchdownie.

Ostatnią część gry Eagles rozpoczęli od 42 jardowego kopnięcia za 3 punkty. Patriots odpowiedzieli drugim przyłożeniem Gronkowskiego i na niespełna 9 i pół minuty przed końcem gry po raz pierwszy wyszli na prowadzenie: 33 – 32.

Orły nie dali jednak za wygraną. Nick Foles poprowadził Filadelfijczyków w 75-jardowej serii zakończonej kontrowersyjnym przyłożeniem Zach’a Ertz’a. Nagle przebudziła się również defensywa Eagles, która szybko odebrała piłkę Tomowi Brady. Na minutę i 5 sekund przed końcem gry Eagles prowadzili 8 punktami.

Patrioci podjęli ostatnią próbę doprowadzenia do wyrównania. Doszli z piłką na połowę boiska, a desperackie podanie „Hail Mary” w ostatnich sekundach meczu zakończyło się niepowodzeniem.

Philadelphia Eagles wywalczyli pierwszy tytuł mistrzowski w historii drużyny. Wcześniej, w piętnastym Super Bowl przegrali z Oakland Raiders 10 – 27, a w 39 Super Bowl w 2004 roku ulegli New England Patriots 21 – 24.

Najbardziej wartościowym zawodnikiem wczorajszego spotkania został rozgrywający Filadelfii – Nick Foles.