W PE podpisano porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców

W PE podpisano porozumienie w sprawie zniesienia wiz dla Ukraińców

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani i przedstawiciel Malty, która przewodniczy w tym półroczu UE, podpisali dziś (17 maja) w Strasburgu w obecności prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki porozumienie o zniesieniu wiz dla obywateli tego kraju.

Zniesienie wiz dla Ukraińców zostało w ubiegłym miesiącu przegłosowane przez Parlament Europejski i w ubiegłym tygodniu zatwierdzone przez Radę, reprezentującą państwa członkowskie. Po wprowadzeniu nowych przepisów Ukraińcy, posiadający paszporty biometryczne, będą mogli udać się do Unii raz na pół roku na okres 90 dni. Wiza nie będzie uprawniała ich jednak do podjęcia pracy.
Unijna decyzja o zwolnieniu Ukraińców z obowiązku wizowego będzie dotyczyć wszystkich krajów Unii z wyjątkiem Irlandii i Wielkiej Brytanii. Będzie też obowiązywać w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Po podpisaniu dokumentów prezydent Poroszenko nie krył zadowolenia. Zaznaczył, że jest to historyczny dzień dla jego kraju i dla całej Unii. Ukraina – jak powiedział – wraca do europejskiej rodziny i opuszcza sowiecką przeszłość. Przepisy dotyczące zniesienia wiz dla Ukraińców wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w dzienniku urzędowym Unii.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/Strasburg/em/Siekaj

Fot. pixabay.com

 

COMMENTS

WORDPRESS: 0