11.6 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Parlament Europejski przyjął rezolucję o Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję o praworządności w Polsce. Decyzję, o której podjęciu zadecydowały głosy 438 posłów, poprzedziła burzliwa debata. Przyjęcie rezolucji może być wstępem do uruchomienia wobec Polski artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, co może wiązać się z nałożeniem na kraj sankcji.

Obecna sytuacja w Polsce stanowi jednoznaczne ryzyko poważnego naruszenia wartości, o których mowa w art. 2 traktatu o UE – czytamy w rezolucji, nad którą głosowano w środę podczas obrad Parlamentu Europejskiego. Głosowanie poprzedziła burzliwa debata, podczas której politycy Prawa i Sprawiedliwości w pewnym momencie opuścili salę. Za przyjęciem rezolucji było 438 spośród 661 europarlamentarzystów, w tym członkowie unijnych ugrupowań chadeckich, socjalistycznych i liberalnych, a także Zieloni. Przeciwko opowiedziało się 152 posłów, a 71 wstrzymało się od głosu.

Rezolucji wzywa polski rząd do postępowania zgodnie z zasadami praworządności. Według większości członków Parlamentu Europejskiego, Warszawa odchodzi bowiem od unijnych wartości. W dokumencie znajduje się między innymi zapis o reformie polskiego sądownictwa, która „może zagrozić niezawisłości polskich sądów”. Rezolucja wzywa także Polskę do postępowania zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zaprzestania wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej. W dokumencie jest także fragment krytykujący działanie Trybunału Konstytucyjnego. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi oddzielnie również Komisja Europejska.

Rezolucja jest początkiem procedury Parlamentu Europejskiego dotyczącej Polski. Może ona prowadzić do uruchomienia artykułu 7 Traktatu o Unijnego Europejskiego, co wiąże się z nałożeniem na kraj ograniczeń, a nawet sankcji. Teraz Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, która działa w obrębie Europarlamentu, ma przygotować specjalne sprawozdanie dotyczące sytuacji w Polsce, które ma zostać podłożone Radzie Unii Europejskiej. To ona może podjąć działania w ramach z artykułem 7.

Aleksandra Gersz AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520