Parlament Europejski: Chadecy, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści wspólnie krytykują Polskę. Tylko konserwatyści apelują o poszanowanie suwerenności unijnych krajów

Parlament Europejski: Chadecy, socjaliści, liberałowie, zieloni i komuniści wspólnie krytykują Polskę. Tylko konserwatyści apelują o poszanowanie suwerenności unijnych krajów

Krytyka sytuacji w Polsce, zwłaszcza reform sądownictwa i przygotowanie do wniosku stwierdzającego zagrożenie dla praworządności znalazły się w projekcie rezolucji, do którego dotarło Polskie Radio. Jest to wspólny projekt chadeków, socjalistów, liberałów, zielonych i komunistów. Polskie Radio informowało już w piątek o propozycjach poszczególnych grup.  Osobną rezolucję przygotowała frakcja europejskich konserwatystów, do której należą europosłowie PiS-u. Krytykuje ona podwójne standardy stosowane przez Komisję Europejską. Głosowanie w środę po południu.

Prace nad projektem rezolucji jeszcze trwają i może jeszcze być zmieniony, ale na razie, jest w nim wola uruchomienia artykułu 7 unijnego traktatu. Chodzi o pierwszy etap, czyli wysłanie przez Europarlament wniosku do unijnych krajów stwierdzającego zagrożenie dla praworządności w Polsce. Najpierw zgodnie z procedurami musi powstać sprawozdanie o sytuacji w naszym kraju. Wezwanie do jego sporządzenia przez komisję swobód obywatelskich i sprawiedliwości zapisano w projekcie rezolucji.
W dokumencie znalazała się przede wszystkim krytyka reform wymiaru sprawiedliwości i wezwanie do respektowania zaleceń Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej. Wpisano również między innymi apel o zaprzestanie wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Drugą rezolucję przygotowali europejscy konserwatyści, którzy apelują o poszanowanie suwerenności unijnych krajów. Krytykują też Komisję Europejską za stosowanie podwójnych standardów. Zwracają uwagę, że Bruksela prowadząc dialog z Polską odnosi się do trwających prac nad reformą sądownictwa, stając się – jak napisali – uczestnikiem wewnętrznej debaty politycznej, co nie ułatwia merytorycznego rozwiązania sporu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/kano

COMMENTS

WORDPRESS: 0