6.3 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

W Parlamencie Europejskim ruszyła inicjatywa przeciwko zmianie czasu na letni

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Parlamencie Europejskim ruszyła inicjatywa przeciwko zmianie czasu na letni. Stosowanie tego samego czasu przez cały rok poparła już grupa blisko 80 europosłów ze wszystkich ugrupowań. 

Przewodniczący grupy roboczej „Stop zmianie czasu”, europoseł Pavel Svoboda, zaprezentował dziś w Strasburgu najnowsze badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które pokazują, że zmiana czasu praktycznie nie ma zalet. „To, co oszczędzamy na świetle, wydajemy na dodatkowe ogrzewanie” – mówi europoseł. Pavel Svoboda wymienia równocześnie negatywne skutki, przedstawione przez Biuro Analiz: problemy ze zdrowiem i koncentracją, gorsze oceny uczniów czy też wzrost liczby kolizji i wypadków samochodowych w tygodniu po zmianie czasu, nawet do 30%.

Inicjatywy przeciwko zmianie czasu powstały równolegle już między innymi we Francji, Niemczech, Danii, Finlandii czy Czechach. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Strasburgu zwrócono uwagę, że najdalej prace w tym zakresie postąpiły w Polsce. W ostatnim czasie Polskie Stronnictwo Ludowe przygotowało projekt ustawy, wedle której przez cały rok nad Wisłą obowiązywałby czas letni.

„Byłoby dobrze, gdyby polska inicjatywa przeciwko zmianie czasu zbiegła się z inicjatywą europejską” – mówił europoseł Andrzej Grzyb, członek grupy roboczej „Stop zmianie czasu”. Jak dodał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, polska inicjatywa nie jest sprzeczna z przepisami europejskimi. „Ale zważywszy na to, że jesteśmy połączeni systemem prawnym i systemami telekomunikacyjnymi, to miałoby to istotny wpływ na koordynację [wewnątrz wspólnoty]” – zauważył.

Grupa europosłów z inicjatywy „Stop zmianie czasu” zamierza w tej sprawie w najbliższym czasie zbierać podpisy, by skłonić Komisję Europejską do rozpoczęcia prac nad zmianą dyrektywy dotyczącej czasu letniego.
W Polsce czas letni po raz pierwszy wprowadzono w dwudziestoleciu międzywojennym. Miał to być sposób na oszczędzanie energii. Obecnie zmianę czasu na terenie całej wspólnoty europejskiej reguluje unijna dyrektywa z 2000 roku.

Najbliższa zmiana czasu wypada w niedzielę: zegarki zostaną przestawione z 3 na 2 rano.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/K. Surówka/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520