-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Papież Franciszek przemawiał w Kongresie USA (VIDEO)

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

„Dobro wspólne jest głównym celem działalności politycznej”- mówi papież Franciszek w amerykańskim Kongresie. To pierwsze w dziejach wystąpienie papieża na Kapitolu.
Wchodzącego na salę obrad Franciszka przywitałno oklaskami. Dziękując za zaproszenie papież przypomniał, że też jest synem kontynentu amerykańskiego, „któremu tyle zawdzięczamy i za który jesteśmy odpowiedzialni”. Podkreślił, że członkowie Kongresu są powołani do obrony i wspierania godności obywateli, poszukujących wspólnego dobra. Papież dodał, że wspólnota polityczna jest trwała, gdy dąży do zaspokojenia potrzeb ogółu, wpomagając wszystkich swoich członków, szczególnie najbardziej zagrożonych i bezbronnych.

Papież ostrzega w Kongresie przed fundamentalizmem i wzywa do ludzkiej odpowiedzi na kryzys imigracyjny. Franciszek wygłosił przemówienie w amerykańskim parlamencie.
Papież przyznał, że wszyscy są zaniepokojeni społeczną i polityczną sytuacją dzisiejszego świata, w którym trwają konflikty i dochodzi do brutalnych zbrodni, często w imię Boga i religii. Podkreślił, że trzeba być szczególnie wyczulonym na fundamentalizm, tak religijny, jak i innego rodzaju. Zdaniem papieża, potrzebna jest równowaga między walką z przemocą, czynioną w imię religii, a ochroną wolności religijnej, intelektualnej i osobistej. Trzeba też strzec się przed pokusą nazbyt uproszczonego podziału na dobrych i złych, sprawiedliwych i grzeszników. Franciszek podkreślił, że odpowiedzią powinna być nadzieja, pokój i sprawiedliwość. Jesteśmy powołani, aby odważnie i inteligentnie rozwiązywać kryzysy geopolityczne i ekonomiczne. Musimy iść naprzód w duchu braterstwa i solidarności – powiedział papież.
Mówiąc o obecnym kryzysie imigracyjnym, papież podkreślił, że jest on największy od czasów drugiej wojny światowej. Dodał, że nie powinniśmy patrzeć na niego przez pryzmat liczb, ale widzieć ludzi i słuchać ich historii. Odpowiedź na ten kryzys powinna być zawsze ludzka, sprawiedliwa i braterska – powiedział Franciszek, przypominając ewangeliczną zasadę: „Czyńcie innym to, co chcecie, aby czyniono wam”. Dodał, że zasada ta przypomina także o potrzebie ochrony życia ludzkiego na każdym etapie rozwoju.
Papież oświadczył, że głównym celem działalności politycznej jest dobro wspólne. Dodał, że członkowie Kongresu są powołani do obrony i wspierania godności obywateli, poszukujących wspólnego dobra. Zdaniem papieża, wspólnota polityczna jest trwała, gdy dąży do zaspokojenia potrzeb ogółu, wpomagając wszystkich swoich członków, szczególnie najbardziej zagrożonych i bezbronnych. Papież przywołał postać Mojżesza. Był on patriarchą i prawodawcą, symbolizującym dążenie ludzi do utrzymania swej jedności poprzez sprawiedliwe prawo. Z drugiej strony, Mojżesz prowadzi nas prosto do Boga i do transcendentnej godności człowieka. Mojżesz daje nam dobrą syntezę waszej pracy: jesteście powołani do ochrony, poprzez stanowione prawo, obrazu i podobieństwa Boga, obecnego w każdym człowieku – powiedział Franciszek. Dodał, że jeśli polityk ma służyć człowiekowi, to nie może być niewolnikiem ekonomii i finansów.
Papież odwołał się do czterech postaci z amerykańskiej historii: Abrahama Lincolna, Martina Luthera Kinga, katolickiej działaczki społecznej Dorothy Day oraz zakonnika, pisarza i myśliciela Thomasa Mertona. Przypomniał, że miliony ludzi przybyły do Stanów Zjednoczonych, aby spełnić swe marzenie o wolności. Nie zawsze jednak szanowali prawa tych, którzy przed nimi żyli w Ameryce. Pierwsze kontakty były burzliwe i gwałtowne, ale trudno oceniać przeszłość, stosując dzisiejsze kryteria – powiedział papież dodając, że nie można powtarzać starych grzechów.
Franciszek przypomniał, że swą wizytę w Stanach Zjednoczonych zakończy na Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii. Podkreślił, że rodzina ma kluczowe znaczenie dla rozwoju, zasługuje więc na pomoc i wszelkiego rodzaju wsparcie. Dodał jednak, że nie może kryć swego niepokoju o rodzinę, która jest jak nigdy dotąd zagrożona. Kwestionuje się bowiem podstawowe relacje, leżące u podstaw małżeństwa i rodziny. Franciszek powiedział, że najbardziej zagrożeni są młodzi, często żyjący bez celu i, jak się wyraził, pogrążeni we mgle przemocy, wykorzystywania i rozpaczy. Musimy o tym mówić i szukać efektywnych rozwiązań – podkreślił papież dodając, że współczesna kultura zniechęca młodych do zakładania rodziny.
Franciszek powiedział, że od początku swej posługi papieskiej opowiadał się za zniesieniem na całym świecie kary śmierci. Poparł wezwania amerykańskich biskupów do rezygnacji z tej kary w Stanach Zjednoczonych i podkreślił, ze kara nie może wykluczać wymiaru nadziei i dążenia do poprawy człowieka. Boże błogosław Ameryce! – zakończył Franciszek
Przemówienie wielokrotnie przerywano oklaskami. Wysłuchali go między innymi amerykański wiceprezydent, Joe Biden i sekretarz stanu John Kerry. Było to pierwsze w dziejach wystąpienie papieża w Kongresie.

IAR/vaticana/Internet/Siekaj/dyd

(IAR)/vaticana,B.Płomecka/Siekaj/dyd

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520