12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Państwowe odznaczenia dla współtwórców Radia Solidarność

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Warszawie w Urzędzie Dzielnicy Ochota z okazji 35-lecia nadania pierwszej audycji podziemnego Radia Solidarność wręczono państwowe odznaczenia zasłużonym działaczom opozycji, przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Krzyżem Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotymi Krzyżem Zasługi uhonorowano w sumie 10 działaczy opozycji PRL. Podczas uroczystości wręczone zostały również odznaczenia pamiątkowe, nadane przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej . Krzyżami Wolności i Solidarności odznaczono 12 osób.
Aktu dekoracji dokonała doradca prezydenta Irena Zofia Romaszewska, która wraz z mężem, nieżyjącym już Zbigniewem Romaszewskim, tworzyła Radio „Solidarność”.
Uroczystość rozpoczęła się złożeniem kwiatów przed pamiątkową tablicą przy budynku, z którego nadano pierwszą audycję Radia Solidarność. Wyczytano również nazwiska nieżyjących działaczy tworzących tę rozgłośnię. Prezes Stowarzyszenia Podziemnego Radia Solidarność Paweł Badzio dziękował kolegom i koleżankom za liczną obecność.
Zofia Romaszewska podkreśliła, że Radio Solidarność nadawało 7 lat. Ostatnią audycję nadano 22 czerwca 1989 roku. W rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła, że nadanie pierwszej audycji było sygnałem, że mimo stanu wojennego, „Solidarność” prowadziła podziemną działalność. „Postanowiliśmy powiedzieć, że „Solidarność” żyje” – powiedziała Zofia Romaszewska.
Wojciech Stawiszyński, jeden z kierujących rozgłośnią po aresztowaniu Zofii i Zbigniewa Romaszewskich, wspominał, że pierwsza audycja Radia Solidarność była duchowym wsparciem dla Polaków. „Żadna inna audycja nie odegrała tak dużej roli i nie odbudowała ducha w narodzie” – wspominał Stawiszyński. Przypomniał, że Radio Solidarność produkowało również cztery typy nadajników, wśród których był nadajnik zagłuszający telewizyjną fonię.
Historyk IPN Grzegorz Majcharzak podkreślił, że radiostacja była fenomenem. Zaznaczył, że w żadnym kraju w Europie nie funkcjonowało przez tak wiele lat niezależne od komunistycznych władz radio. Grzegorz Majchrzak przypomniał, że Radio Solidarność było zwalczane przez bezpiekę. „Było namierzane przez wywiad i kontrwywiad MSW, działało przeciwko niemu wiele instytucji państwowych oraz bezpieka państw ościennych, głównie NRD-owska Stasi” – mówił Majcharzk.
Radio Solidarność uruchomiono w 1982 roku, cztery miesiące po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. 12 kwietnia, w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, o godzinie 21:00 została wyemitowana pierwsza audycja. Poprzedziło ją rozrzucenie ulotek informujących o czasie i paśmie nadawania. Po uruchomieniu warszawskiej rozgłośni, Radio Solidarność rozpoczęło nadawanie w kilkudziesięciu innych miastach, w tym we Wrocławiu, Poznaniu, Toruniu, Gdańsku, Zakopanem, Świdniku i Puławach. W stolicy radiostacja istniała najdłużej.

Magdalena Kowalewska, Fot. Archiwum Akt Nowych

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520