W Pałacu Prezydenckim zakończono obchody 100-lecia awangardy w Polsce

W Pałacu Prezydenckim zakończono obchody 100-lecia awangardy w Polsce

W Pałacu Prezydenckim symbolicznie zakończono obchody 100-lecia awangardy w Polsce. Podczas debaty – „1918-2018: literatura – sztuka – inspiracje” dyskutowano o dorobku artystów awangardowych działających w okresie odzyskiwania przez Polskę niepodległości i o ich wkładzie w polską kulturę. Odbył się także finisaż ekspozycji w Sali Formistów w Pałacu Prezydenckim.

List do uczestników debaty skierował prezydent Andrzej Duda, który odczytał​ ​prezydencki minister Wojciech Kolarski. W liście zaznaczył, że Rok Awangardy wprowadził Polaków w obchody kolejnej ważnej rocznicy. Jego zdaniem powinniśmy pamiętać o tym, że niepodległa Polska odrodziła się z kultury i dzięki kulturze. „Tak jak wiek temu awangarda artystyczna poprzedziła odrodzenie się wolnej ojczyzny, stając się strażą przednią wspólnoty narodowej, tak również teraz obchody jej 100-lecia wprowadziły nas w jubileusz odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą” – podkreślił.
Zdaniem profesora Wojciecha Kudyby odzyskanie niepodległości miało znaczący wpływ na ówczesne środowisko artystyczne w Polsce. Jak wyjaśniał, dziedzictwem roku 1918 jest przekonanie, że sztuka jest elementem przestrzeni wspólnotowej, którą kształtują wartości. „Chodziło o to, by wartości spajające wspólnotę wyrazić na miarę nowych czasów, które po 1918 roku przyszły” – dodał.
Ekspozycja w Sali Formistów zainaugurowała obchody Roku Awangardy w Polsce. Jej finisaż to okazja do przypomnienia fenomenu awangardowej grupy artystycznej – powiedział wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski. Jego zdaniem o ich wyjątkowości świadczyło połączenie otwarcia na nowoczesność i głębokiego osadzenia sztuki w tradycji. „Wpisanie tego w pewną mitologię lokalną, narodową było ich wielkim sukcesem” – dodał.
W 2017 roku minęło sto lat od pierwszej znaczącej manifestacji polskiej awangardy – otwarcia w siedzibie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, pierwszej Wystawy Ekspresjonistów Polskich. Na ekspozycję trafiło niemal sto dzieł osiemnastu artystów aktywnie tworzących i propagujących idee nowej sztuki.
Z inicjatywą obchodów Roku Awangardy wyszły trzy muzea: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie, i Muzeum Sztuki w Łodzi. Obchody 100-lecia awangardy w Polsce Honorowym Patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.​

IAR/ Agata Woźniak/sk

COMMENTS

WORDPRESS: 0