2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Paderewski, Wieniawa, Rubinstein w Nowym Jorku

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Okręg 2 zaprasza wszystkich na cykl wydarzeń poświeconych pamięci trzech wybitnych postaci: Paderewskiego Wieniawy, Rubinsteina. Patronat narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Wydarzenia w Nowym Jorku i Jersey City, w dniach 9-12 grudnia 2018 organizuje Fundacja Kultury i Biznesu przy współpracy z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina; projekt autorski Wojciecha Grochowalskiego, prezesa zarządu obu fundacji, historyka i wydawcy, organizatora wielu podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie – w tym w Nowym Jorku w 2012 wówczas z koncertem galowym w Carnegie Hall.

Harmonogram wydarzeń
9 grudnia – niedziela, godz. 12pm, kościół Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie (101 East 7th Street): Msza Święta w intencji śp. I.J. Paderewskiego i śp. gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego (w kościele tym sprawowano msze św. żałobne I.J. Paderewskiego i gen. B. Wieniawy-Długoszowskiego, tu miała miejsce ceremonia pogrzebowa Generała), po mszy św. składanie kwiatów pod pomnikiem i tablicą przy tym kościele: Św. Jana Pawła II i H. Modrzejewskiej; spotkanie patriotyczne w sali parafialnej z Amerykanami i Polonią, zaproszenie na uroczystości, rozdanie materiałów promocyjnych;

10 grudnia – poniedziałek, godz. 11am, siedziba ONZ w Nowym Jorku, złożenie kwiatów pod pomnikiem Artura Rubinsteina; godz. 3pm składanie kwiatów pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City, pomnikiem autorstwa polskiego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego;

11 grudnia – wtorek, godz. 6pm, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce (138 Greenpoint Avenue, Brooklyn): film dok. „Wspomnienie o Marszałku” (14 min, ukazanie postaci J. Piłsudskiego z szerszym kontekstem jego związków z Łodzią i woj. łódzkim), prelekcja Wojciecha Grochowalskiego: „Józef Piłsudski i Bolesław Wieniawa-Długoszowski
– dzieje przyjaźni i współpracy” (40 min, początki znajomości, Legiony Polskie i Polska Odrodzona, sytuacja gen. Wieniawy po śmierci Marszałka). Referat ilustrowany prezentacją multimedialną, urywkami nieznanego powszechnie filmu niemieckiego z rezydencji prezydentów RP w Spale z 1940 r. – bywali tu także J. Piłsudski i gen. Wieniawa, zostaną ujęte okoliczności i dokumenty dot. śmierci gen. Wieniawy w Nowym Jorku 1 lipca 1942, archiwalna wypowiedź jego córki Zuzanny z 2001 r.;
Wstęp wolny, liczba miejsc jest organiczona. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecnosci do dnia 8 grudnia na email : [email protected]

12 grudnia – środa, godz. 6pm – wieczór w Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej, Okręg 2 (SWAP, wejście od 119 East 15th St., Manhattan): film dok. „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina” (30 minut), referat: „Paderewski, Wieniawa, Rubinstein – dla Polski wszystko”; o wzajemnych działaniach bohaterów referatu na rzecz Polski w kraju i na świecie, o współpracy w czasach wojny i pokoju, o ich działalności w Ameryce i z Amerykanami; poczęstunek.
Wstęp wolny, liczba miejsc jest organiczona. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecnosci do dnia 10 grudnia na email : [email protected]

Trzej tytułowi bohaterowie wydarzeń to osoby wybitne, polscy patrioci, osoby zaprzyjaźnione ze sobą, realizujące swoje dokonania często w tych samych miejscach
– w tym w Nowym Jorku; osoby znane Polsce i Ameryce, budzące wciąż zainteresowanie.
W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości zapomina się o wielu bohaterach i patriotach, m.in. Arturze Rubinsteinie i gen. B. Wieniawie-Długoszowskim; tymi uroczystościami oddajemy im należny hołd.
Organizacja wydarzeń przy pomocy logistycznej (w salach) ze strony Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce i SWAP. Fundacja Rubinsteina organizowała podobne wydarzenia w Nowym Jorku w grudniu 2012 r.; w 2008 r. w Rapperswilu, w 2010 i 2012 w Paryżu, 2014 Brukseli, 2015 w Genewie.
Wstęp na wydarzenia w Instytucie J. Piłsudskiego i SWAP bezpłatny ale za imiennymi zaproszeniami, wydawanymi-wysyłanymi przez organizatora (kulturaibiznes.pl)

Metryka filmu „Wspomnienie o Marszałku”
Scenariusz i reżyseria – Wojciech Stanisław Grochowalski;
Producent – Fundacja Kultury i Biznesu (Łódź);
Montaż – Krzysztof Wiechnik (Szkoła Filmowa w Łodzi);;
Komentarz czyta – Wojciech Gąssowski;
Muzyka – marsze wojskowe wykonaniu orkiestr dętych i zespołów artystycznych oraz utw. F. Chopina w wykonaniu Marka Drewnowskiego;
Długość filmu – 14 minut 12 sek (14’12’’);
Nośnik kopii wzorcowej – format HD, kodek DNX HD, rozmiar obrazu 1920×1080;
Technologia realizacji zdjęć – kamery cyfrowe HD;
Lokacje planu zdjęciowego (nagrywanie rozmów): Warszawa, Kraków, Łódź, Wilno;
Data produkcji – 2012
Na filmie wykorzystano wypowiedź Marszałka Józefa Piłsudskiego z archiwum Polskiego Radia w Warszawie, fragmenty filmów archiwalnych z okresu od 1914 r., archiwalne wypowiedzi żołnierzy Legionów Polskich, zdjęcia i obrazy m.in. z archiwum Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Biblioteki Wojewódzkiej im. marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, z Narodowego Archiwum Cyfrowego i producenta filmu.
W dużej części skupiono się na ukazaniu związków J. Piłsudskiego z Łodzią, pokazano zdjęcia dyplomów honorowego obywatelstwa nadane J. Piłsudskiemu przez miasta województwa łódzkiego, jego pomnik i tablice pamiątkowe w Łodzi oraz m.in. portret jego siostry Ludwiki, nauczycielki w Rawie Mazowieckiej w woj. łódzkim. Film nagrano na płycie DVD.
Metryka filmu: „Polski patriotyzm Artura Rubinsteina”
Scenariusz i reżyseria – Wojciech Stanisław Grochowalski;
Producent – Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. A. Rubinsteina w Łodzi;
Montaż – Krzysztof Wiechnik (Szkoła Filmowa w Łodzi);
Komentarz czyta – Wojciech Gąssowski;
Muzyka – w wykonaniu A. Rubinsteina (Schubert i Chopin w tym z całości Polonez As-Dur op. 53);
Długość filmu – 30 minut;
Nośnik kopii wzorcowej – format HD, kodek DNX HD, rozmiar obrazu 1920×1080;
Technologia realizacji zdjęć – kamery cyfrowe HD;
Lokacje planu zdjęciowego (nagrywanie rozmów): Warszawa, Łódź, Kraków, Paryż, Nowy Jork, Waszyngton;
Data produkcji – 2016.
Film ukazuje wiele nieznanych i rzadko rozpowszechnianych aspektów życia muzycznego i pozamuzycznego Artura Rubinsteina, tych związanych z Polską, jego dzieciństwem w Łodzi, pobytami w Warszawie, dużymi koncertami w Polsce, związkami z Polonią, obecność na polskich wydarzeniach w kraju i na świecie, jego opinie o Chopinie, Kościuszce, Conradzie-Korzeniowskim, Marii Skłodowskiej-Curie, kwestie rodzinne, żona Aniela (Nela) z Młynarskich, dzieci i wnuki, zdjęcia z odznaczenia przez Kongres Polonii Amerykańskiej.
Film o muzyku i Człowieku Arturze Rubinsteinie, jego polskości, umiłowaniu kultury polskiej, o wielokrotnych wystąpieniach Pianisty na forum międzynarodowym w obronie Polski i Polaków, przedstawienie Rubinsteina jako wielkiego pianistę, muzyka, polskiego patriotę; ukazanie tego poprzez Jego archiwalne wypowiedzi i gesty, współczesne wypowiedzi osób znających go w tym Zbigniewa Brzezińskiego (rozmowa nagrana w lutym 2016), narracja prowadzona przez lektora.
Zdjęcia filmowe archiwalne, współczesne Łodzi i Paryża, dużo fotografii w tym ze słynnych Bal Polonaise w Nowym Jorku.

Informacja  o bohaterach projektu

Ignacy Jan Paderewski (1860-1941)
Kompozytor, pianista, mąż stanu, polityk, przedsiębiorca ale i ziemianin z racji posiadania majątków w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Urodził się w rodzinie ziemiańskiej (szlacheckiej h. Jelita) w Kuryłówce na Ukrainie, zmarł w Nowym Jorku. Cały swój majątek przekazał Polsce. Osoba bardzo zaangażowana w sprawy niepodległości Polski, wymógł właściwie na prez. W. Wilsonie uzależnienie podpisania przez USA Traktatu Wersalskiego od restytucji Polski. Premier rządu i minister spraw zagranicznych w 1919 r., niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych i nazywany tu „królem fortepianu”; odznaczony Orderem Orła Białego. W Morges u Paderewskiego bywał młody Rubinstein, po śmierci Paderewskiego Rubinstein przygotował dla niego w Nowym Jorku duży cykl audycji radiowych i koncert, grał jego utwory. Wiele osób uważa, że bez Paderewskiego, jego pojawienia się na obradach na Konferencji Pokojowej w Paryżu (Wersalu, od stycznia 1919) – Polska zyskałaby niewiele.

Gen. dyw. dr Bolesław Wieniawa-Długoszowski (1881-1942)
Żołnierz, poeta, dyplomata; popularny Wieniawa, ur. w Galicji, zmarł tragicznie w Nowym Jorku. Był najbliższym zaufanym człowiekiem marszałka Józefa Piłsudskiego, jego adiutantem osobistym, komendantem garnizonu i placu m.st. Warszawy, d-cą pułku szwoleżerów, brygady i dywizji kawalerii. Od 1938 do 1940 ambasador RP w Rzymie (przy Kwirynale), od 1940 r. przebywał w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Detroit), od VII 1942 skierowany przez gen. W. Sikorskiego jako Poseł RP na Kubę – ale zginął tragicznie przed wyjazdem. Przyjaciel Rubinsteina i wielu innych wielkich artystów; znał doskonale siedem języków obcych, w Nowym Jorku był w owych pierwszych latach II wojny światowej najwyższym rangą oficerem polskim (generałem dyw.) i najważniejszym z piłsudczyków. Przyjaciel wielkiego amerykańskiego bohatera gen. Douglasa Mac Arthura, o którym Wańkowicz napisał: Amerykański Wieniawa, a który żegnał Go po śmierci wielkim radiowym przemówieniem nadawanym przez stacje amerykańskie.

Artur Rubinstein (1887-1982)
Wielki artysta, pianista i chopinista; urodził się w Łodzi w 1887 r., zmarł w Genewie w 1982), był wielkim polskim patriotą, vide film dok. o koncercie A. Rubinsteina w ONZ w 1945 r. na stronie www.kulturaibiznes.pl w zakładce YouTube. Wówczas to, 13 maja 1945 r. artysta zagrał manifestacyjnie w San Francisco na Konferencji Pokojowej (tworzącej ONZ) Hymn Polski, w sytuacji gdy na sali obrad – dawał tam recital dla delegatów i gości – nie było polskiej flagi. Artysta zostawił w Polsce milionowej wartości pamiątki. Troje z czworga dzieci Rubinsteinów mieszka w Nowym Jorku, najstarsza Ewa (1933) dobrze posługuje się językiem polskim.
Artur Rubinstein posiadał po wojnie obywatelstwo amerykańskie, w swym długim życiu wystąpił ponad 6.000 razy, nagrał ponad 200 płyt, napisał wspomnienia, udzielił wielkiej ilości wywiadów prasowych, radiowych i telewizyjnych, nagrano wiele filmów o nim w tym nagrodzony Oscarem w 1970 r. „L’Amour de la Vie”. Był doktorem honoris causa wielu uniwersytetów, otrzymał najwyższe odznaczenia największych państw w tym I klasę francuskiej Legii Honorowej. Nagrodzono go także amerykańskim Prezydenckim Medalem Wolności. Maestro mieszkał w Nowym Jorku kilkadziesiąt lat, w Carnegie Hall wystąpił aż 130 razy; przejął po Paderewskim tę kulturalną reprezentację Polski na arenie międzynarodowej, pięknie bronił Jej godności.

Fundacje i osoba organizatora
Organizatorzy wydarzeń to Fundacja Kultury i Biznesu (istniejąca od 2002 r., organizator wydarzeń patriotycznych, wydaje książki i czasopismo „Kultura i Biznes”) przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Fundacją Muzyczną im. Artura Rubinsteina, która jest jedyną na świecie fundacją imienia Pianisty, istnieje od 2005. Fundacja Rubinsteina, posiadająca notarialne prawo do nazwiska Artur Rubinstein – oddaje hołd swojemu patronowi, promuje bardzo dobrze kulturę polską, zwraca uwagę świata na Łódź i Polskę, przypomina wielkość Artura Rubinsteina, który uratował w 1945 r. nie tylko honor Polski, ale i cywilizowanego świata w dniach tworzenia się ONZ grając tam „zakazany” Hymn Polski. O tym także będziemy z dumą mówić w Nowym Jorku.
Fundacja Rubinsteina utworzona została za zgodą rodziny-spadkobierców Pianisty, cele jej działalności to:
– organizowanie cyklicznego festiwalu pod nazwą: Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Artura Rubinsteina w Łodzi – Rubinstein Piano Festival (The Arthur Rubinstein International Music Festival), jedyny festiwal muzyczny na świecie, noszący imię Artura Rubinsteina;
– organizowanie krajowych i międzynarodowych imprez artystycznych, szczególnie muzycznych, w tym: festiwali, koncertów, wystaw, konkursów, sesji naukowych i popularnonaukowych, przeglądów i pokazów; nagrywanie i dystrybucja płyt muzycznych, filmów, wydawnictw papierowych i elektronicznych;
– szerzenie i popularyzowanie wiedzy o życiu i twórczości Artura Rubinsteina, utrzymywanie kontaktu z rodziną Pianisty;
– gromadzenie środków finansowych na realizację celów fundacji, na krzewienie i promowanie kultury muzycznej.
Fundacja Kultury i Biznesu i Fundacja im. Artura Rubinsteina nie prowadzą działalności gospodarczej, środki pozyskują z dotacji, darowizn, sprzedaży reklam, biletów na koncerty.

Wojciech Stanisław Grochowalski (1958) prezes zarządu Fundacji Kultury i Biznesu oraz Międzynarodowej Fundacji Muzycznej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, od 2008 r. co dwa lata organizuje tu Rubinstein Piano Festival, cieszy się pełnym zaufaniem rodziny Pianisty, organizuje wydarzenia na najwyższym poziomie artystycznym; wydaje książki i płyty.
Posiada zgodę Rubinsteinów na używanie nazwiska ‘Artur Rubinstein’ do wszelkich wydarzeń. Grochowalski to także: wydawca, publicysta, dziennikarz, biznesmen, menedżer kultury; posiada dyplom inżyniera, absolwent historii oraz handlu zagranicznego. Jest organizatorem przedsięwzięć kulturalnych i patriotycznych w Łodzi, Polsce i na świecie; promuje młodych artystów – głównie pianistów.
Wydawca w Łodzi czasopisma „Kultura i Biznes” (od 2002), autor kilku książek historycznych, wydawca ok. 200 książek i albumów o Łodzi i Polsce. Wielokrotnie wygłaszał odczyty o marszałku Józefie Piłsudskim i gen. Bolesławie Wieniawie-Długoszowskim. Miłośnik koni i kawalerii polskiej, m.in. członek Rady Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej w Grudziądzu, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, prezes Stowarzyszenia Okręg Wileński Armii Krajowej „Wiano” i opiekun Muzeum AK „Wiano” im. ppłk. Jerzego Urbankiewicza w Łodzi. Autor wielu wystaw o Fryderyku Chopinie, Arturze Rubinsteinie, Józefie Piłsudskim, kawalerii. Pomysłodawca i wnioskodawca ustanowienia przez Sejm RP Roku Artura Rubinsteina (2007).
W. Grochowalski odznaczony został m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Honorową Odznaką za Zasługi dla Miasta Łodzi, Nagrodą Miasta Łodzi oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Organizator dziękuje zarządowi Okręgu 2 SWAP (17 Irving Place, Manhattan) za wsparcie finansowe wydarzeń.
Wojciech Stanisław Grochowalski
Cell +48 501 231 262

Fundacja Kultury i Biznesu oraz Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi ul. Piotrkowska 112, 90-007 Łódź, tel. 42 632 79 39, 501 231 262 [email protected], kulturaibiznes.pl, arturrubinstein.pl

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520