1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Oszustwa „na Euro” w internecie – fałszywe konkursy i nagrody

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Euro 2016 zbliża się wielkimi krokami, a ze święta wszystkich kibiców korzystają… cyberprzestępcy. Jak alarmują eksperci, w sieci pojawiły się fałszywe wiadomości mailowe dotyczące konkursów, w których nagrodami mają być bilety na piłkarskie wydarzenie. Policjanci apelują o to, by ostrożnie i odpowiedzialnie poruszać się po sieci.

Przestępcy oszukujący „na Euro” działają sprytnie. Eksperci z firmy Kaspersky Lab tłumaczą, że zidentyfikowano już pierwsze szkodliwe wiadomości e-mail związane z piłkarskimi zawodami. Na portalu kasperky.pl czytamy, że wiadomości te często zawierają załączniki, którym wiarygodności mają dodawać elementy graficzne, takie jak oficjalne emblematy, logo Euro 2016 oraz nazwy sponsorów tego wydarzenia.

To jednak nie wszystko. Autorzy publikacji ostrzegają iż załączniki zawierają standardową treść. Wspomniana rzekoma loteria została zorganizowana przez autoryzowaną organizację, odbiorcę wylosowano spośród dużej liczby adresów e-mail, a żeby odebrać nagrodę, należy odpowiedzieć na e-mail i podać kilka danych osobowych. Zdaniem ekspertów pojawiły się przypadki, w których ten sam załącznik był wysłany w wiadomościach o różnej treści, ale mających z reguły ten sam temat – „UEFA EURO 2016 Winning Notification!”.

Jak się chronić przed przestępstwami w sieci? Policjanci podkreślają, że tak jak w realnym świecie tak i w internecie możemy natknąć się na osoby, które chcą wyłudzone od nas dane wykorzystać w sposób nielegalny. – Nawet najlepsze oprogramowanie antywirusowe nie uchroni nas od wszystkich ataków czy też prób wyłudzenia danych, jeżeli sami nie będziemy ostrożni. Najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek w trakcie korzystania z Internetu. Nieostrożne zachowanie internatów jest wręcz zaproszeniem dla oszustów i wyłudzaczy – mówi mł. asp. Michał Sienkiewicz z KWP w Gdańsku. Tłumaczy, że kolejną ważną sprawą jest odpowiedzialne korzystanie z portali społecznościowych. – Często tam zamieszczane są informacje dotyczące planowanych urlopów, wyjazdów, nowych zakupów czy też rozmieszczenia w mieszkaniu wartościowego sprzętu.

Tego typu informacje może wykorzystać potencjalny włamywacz. Osoba udostępniająca takie dane myśli, że udostępnia je znajomym, a tak naprawdę do końca nie wie do kogo przesłane zdjęcie trafi i jak zostanie wykorzystane – dodaje. Zwraca uwagę, że często na portalach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia osób w wieku około 20-25 lat, które np. fotografują się z alkoholem lub publikują roznegliżowane zdjęcia w różnych pozach i takie fotografie wysyłają w przestrzeń wirtualną. – Przypominam to co raz zostanie wrzucone do sieci w sieci pozostaje.

Osoba publikująca zdjęcia, filmy musi zdawać sobie sprawę, że tak naprawdę skuteczne usunięcie tych elementów nie jest możliwe. Należy zaznaczyć, że aktualnie często pracodawcy sprawdzają pracowników w sieci, a opublikowane tego typu zdjęcia mogą przeszkodzić w znalezieniu wymarzonej pracy – mówi Sienkiewicz. Policjant ostrzega, że poczucie pozornej anonimowości w internecie przyciąga ludzi, którzy pod pseudonimami pozwalają sobie na zachowania niedopuszczalne w rzeczywistym życiu. – Stalkerzy wykorzystują informacje zawarte w Internecie do prześladowania innych osób. Choćby numer telefonu pozostawiony w sieci może stać się przyczyną natrętnego szykanowania czy też prześladowania.

Oczywiście Internet nie jest anonimowy, policjanci zwalczający cyberprzestępczość dysponują możliwościami wykrywania przestępstw w Sieci, co sprawia, że anonimowość sprawców jest tylko pozorna. Najważniejsze to każdą próbę wyłudzenia danych, stalkingu czy też phishingu zgłaszać policjantom – podsumowuje funkcjonariusz. Gdańscy policjanci z cyberprzestępczością walczą już od dłuższego czasu.

Specjany wydział powstał w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w październiku 2014 roku. – Aktualnie pracuje w nim 11 policjantów, którzy na co dzień zajmują się zwalczaniem przestępczości Internetowej oraz monitorowaniem sieci – mówi gdański policjant. Tamtejsi mundurowi zajmują się wszelkimi działaniami przestępczymi w cyberprzestrzeni. – Zwalczają cyberterroryzm, pedofilię, stalking oraz inne przestępstwa kryminalne. Zajmują się również oszustwami Internetowymi, przejmowaniem tożsamości, kradzieżami kont internetowych i hackingiem – wylicza nasz rozmówca. W swojej pracy współpracują z policją innych państw oraz z podmiotami poza policyjnymi.

TS/Szymon Zięba (AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520