12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Osiem i pół miliona Jemeńczyków cierpi na skutek głodu, chorób, epidemii cholery i katastrofalnej sytuacji ekonomicznej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Genewie rozmowy dotyczące zakończenia największego współczesnego kryzys humanitarnego na świecie – jak określa się wojnę w Jemenie. Prawie 8 i pół miliona Jemeńczyków cierpi na skutek głodu, chorób, epidemii cholery i katastrofalnej sytuacji ekonomicznej kraju.

To będą pierwsze rozmowy pomiędzy przedstawicielami rządu a bojownikami Huti od 2016 roku. Rok wcześniej w wewnętrzne spory polityczne w najbiedniejszym kraju Półwyspu Arabskiego wmieszały się sąsiednie państwa. Południową część Jemenu kontroluje rząd popierany przez koalicję, której przewodzi Arabia Saudyjska. W wojnę zaangażowany jest również Iran popierający drugą stronę konfliktu, szyickich bojowników Huti.

Przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych mają nadzieję, że dzisiejsze rozmowy w Genewie doprowadzą do oficjalnego rozpoczęcia procesu pokojowego. Ekspert ONZ Martin Griffith uważa, że natychmiastowego zakończenia konfliktu desperacko potrzebują sami Jemeńczycy ” Musimy dać im chociaż nadzieję” – wyjaśniał urzędnik i nie wykluczył, że przedstawiciele obu stron konfliktu będą obradować w osobnych pomieszczeniach. W pierwszej kolejności rozmowy mają dotyczyć uwolnienia jeńców wojennych.

Koalicja państw arabskich coraz częściej oskarżana jest przez organizacje międzynarodowe o to, że w czasie nalotów w Jemenie bombarduje także obiekty cywilne takie jak szkoły czy szpitale. Na początku sierpnia w nalocie koalicji zginęło 40 dzieci i 11 dorosłych podróżujących autobusem szkolnym. Według raportu ONZ, obydwie strony konfliktu robią niewiele by zminimalizować liczbę cywilnych ofiar.

 

IAR

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520