12.8 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Ordo Iuris: Głosowanie i rezolucja w PE mają charakter polityczny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oświadczył, że rezolucja Parlamentu Europejskiego o praworządności w Polsce ma charakter polityczny.

Parlament Europejski przyjął rezolucję krytykującą sytuację w Polsce i wzywającą do podjęcia wobec naszego kraju kroków przewidzianych w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, mówiącego o zastosowaniu sankcji wobec państwa członkowskiego.

Do debaty w PE i przyjętej rezolucji odniósł się Instytut Ordo Iuris, którego prawnicy poddali analizie zarzuty kierowane pod adresem polskiego rządu. W rezolucji czytamy między innymi o „głębokim zaniepokojeniu”, jakie wzbudzać mają prace nad ustawami regulującymi ustrój sądownictwa. Zdaniem niektórych unijnych polityków mają one „strukturalnie naruszać sędziowską niezawisłość”. Prawnicy Ordo Iuris napisali w komunikacie, że „dotychczasowy przebieg prac nad projektami legislacyjnymi regulującymi ustrój sądownictwa w Polsce pokazuje, iż funkcjonujące mechanizmy kontroli politycznej (weto prezydenckie) działają skutecznie i z formułowaniem ocen podobnie stanowczych co te, zawarte w projekcie rezolucji, należy poczekać”.
Polscy prawnicy odpowiadają inicjatorom rezolucji również na zarzut kwestionowania niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego. „W rzeczywistości trwający od ponad dwóch lat spór dotyczy nie tyle gwarancji niezawisłości, co raczej jego składu” – wskazuje Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Według Ordo Iuris, zarzuty związane z finansowaniem organizacji pozarządowych w Polsce, są bezzasadne. Zdaniem części europosłów, uchwalona 15 września ustawa o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego poddaje kontroli rządu dostęp do publicznych pieniędzy przeznaczonych dla organizacji pozarządowych. W odniesieniu do tego Instytut Ordo Iuris napisał, że trudno wyobrazić sobie brak kontroli rządu nad środkami pochodzącymi z budżetu państwa. „Kontrola ta istniała również w przeszłości, tyle że sprawował ją minister właściwy do spraw polityki społecznej. Nowa ustawa powołuje natomiast osobną, wyspecjalizowaną agendę, która ma zajmować się wyłącznie sprawami trzeciego sektora – co nie tylko nie utrudnia organizacjom pozarządowym dostępu do finansowania, lecz ustrojowo wzmacnia wręcz ich pozycję” – czytamy w komunikacie Ordo Iuris.
Prawnicy instytutu wskazują również, że przykładem jednostronnego prezentowania sytuacji w Polsce są stwierdzenia mówiące o wszczynaniu postępowań o wykroczenia wobec „osób uczestniczących w pokojowych manifestacjach”.

Według Instytutu Ordo Iuris, europosłowie pomijają fakt, że zarzuty dotyczą najczęściej nie tyle udziału w protestach, co zakłócania przebiegu innych pokojowych zgromadzeń. „Postępowania w takich sprawach oparte są o przepisy art. 249 kodeksu karnego i art. 52 kodeksu wykroczeń, obecnych i stosowanych w polskim systemie prawnym od ponad 20 lat” – oświadczył Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Kolejna debata o sytuacji w Polsce odbywa się na wniosek zielonych i liberałów w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości. Poparła ją większość grup politycznych. Zakończy ją przyjęcie rezolucji. W jej projekcie zapisano apel o uruchomienie artykułu 7. unijnego traktatu, czyli stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Liberałowie już wczoraj zapowiedzieli też starania o ukaranie Polski.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/komunikat Ordo Iuris/ M.Kowalewska & B. Płomecka/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520