Orban w TVP: Węgry stają za Polską

Orban w TVP: Węgry stają za Polską

– Węgry stają za Polską – zapewnił premier Węgier Viktor Orban w programie „Gość Wiadomości”.

Viktor Orban zapewnił, że Węgry będą głosowały przeciwko karaniu Polski przez Komisję Europejską w ramach art. 7 traktatów europejskich. – Obecna procedura wobec Polski nie ma faktycznych podstaw i samo postępowanie nie jest prawidłowe. Uważamy, że Polskę spotyka niesprawiedliwość. Wspólnota losu Europy Środkowej nakazuje nam stanąć przy boku Polski – przekonywał Orban. – Każdy kraj składa takie oświadczenia i czyni tak, jak nakazują mu jego interesy, natomiast tutaj chodzi nie tylko o Polskę i polsko-węgierską przyjaźń, ale o Europę Środkową i jej interesy. To co dziś spotyka Polskę, jutro może spotkać inny kraj – podkreślał.

Pytany o ukaranie Polski np. poprzez odcięcie funduszy europejskich zaznaczył, że kraje Europy Środkowej „nie są żebrakami”. – Pieniądze, które tu spływają, wracają do Europy Zachodniej. Wszyscy korzystamy z polityki spójności. Również Niemcy i Francja – mówił premier Węgier.

– Są kraje, zwłaszcza na Zachodzie, które uważają, że ludzkość przeszła na nowy etap rozwoju. Chcą, by Europa weszła już do świata postchrześcijańskiego i postnarodowego. Tymczasem my, Węgrzy i Polacy, nie chcemy tego – przekonywał. – My nie chcemy nikogo zmuszać do przyjęcia naszego światopoglądu, ale nie chcemy, by nas zmuszano do przyjęcia światopoglądu innych państw – podsumował.

Jakub Oworuszko AIP

COMMENTS

WORDPRESS: 0