4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Na ogrodzeniu Łazienek Królewskich wystawa „Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918-1939”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przy Alejach Ujazdowskich na ogrodzeniu Łazienek Królewskich w Warszawie otwarto wystawę zatytułowaną „Przemysł Warszawy w służbie Wojska Polskiego 1918 – 1939”. Jej głównym organizatorem jest Centralna Biblioteka Wojskowa. W uroczystości wzięli udział między innymi przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, wojskowi, a także szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Pomysłodawca i współautor wystawy doktor Jan Tarczyński, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej, przypomniał, że Warszawa była głównym okręgiem przemysłowym produkującym sprzęt na potrzeby wojska w dwudziestoleciu międzywojennym. „Spośród prawie dwustu wiodących zakładów przemysłu zbrojeniowego w kraju, sto trzy znajdowały się w stolicy. Zakłady te były istotne dla przemysłu państwowego w skali nie tylko kraju – ich produkty eksportowe znane były też za granicą” – wyjaśniał.

Wystawę tworzy 45 plansz w języku polskim i angielskim, na których znajdują się zdjęcia przedstawiające między innymi modernizację czołgów Renault FT w Centralnych Warsztatach Samochodowych, pracowników i montaż pojazdów w Fabryce Samochodów Osobowych i Półciężarowych Państwowych Zakładów Inżynierii, czy samoloty z Państwowych Zakładów Lotniczych. Jednym z najbardziejj znanych był bombowiec PZL Łoś. „Charakterystyczny samolot. Z najnowocześniejszym wówczas na świecie podwoziem wielokołowym konstrukcji inżyniera Piotra Kubickiego, które zapoczątkowało produkcję tego typu na świecie” – mówi doktor Jan Tarczyński.

Minister Jan Józef Kasprzyk powiedział, że polski rząd po I wojnie światowej zdał sobie sprawę z tego, iż Polska musi posiadać silną armię. „Widzimy tu potencjał i wolę utworzenia nowoczesnych sił zbrojnych, które były gwarantem – w ocenie II Rzeczypospolitej – bezpieczeństwa Polski” – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Na inauguracji wystawy pokazano również oryginalnego Polskiego Fiata 508 III Junak w wersji pick-up – jednego z 7 tysięcy egzemplarzy wyprodukowanych na potrzeby polskiej armii. Ekspozycja na ogrodzeniu Łazienek Królewskich będzie dostępna dla zwiedzających do 3 września.

Na zdjęciu u góry: Pierwszy polski silnik lotniczy Avia-WZ-7 80 KM, zastosowany w samolotach szkoleniowych Bartel BM-4, zakupionych przez Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

Na zdjęciu poniżej: Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski (w pierwszym rzędzie, wysunięty) w czasie uroczystego otwarcia fabryki 20 listopada 1920 r.

Naczelnik Państwa Marszałek Józef Piłsudski (w pierwszym rzędzie, wysunięty) w czasie uroczystego otwarcia fabryki 20 listopada 1920 roku

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dawid Grygorcewicz/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520